Strona główna Projekty i fundusze RPOWŚ 2014 - 2020 Lekcja o samorządzie w Starostwie Powiatowym w Busku - Zdroju
Lekcja o samorządzie w Starostwie Powiatowym w Busku - Zdroju Drukuj
Opublikował: Mateusz Olszewski. Przekazała do publikacjiL Ilona Marzec. Autor tekstu: Renata Krzemień,
wtorek, 31 października 2017

zajawkaW dniu 27 października 2017 r. w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Busku – Zdroju, z inicjatywy Biura Komunikacji Społecznej Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach, odbyła się po raz kolejny akcja promocyjno – edukacyjna Lekcja o samorządzie pod hasłem "Obywatelem być, to znaczy...".

W ramach Lekcji o samorządzie młodzież spotkała się z przedstawicielami władz samorządowych: Panem Adamem Jarubasem - Marszałkiem Województwa Świętokrzyskiego, Panem Jerzym Kolarzem - Starostą Buskim oraz Panem Stanisławem Klimczakiem - Wicestarostą Buskim. Spotkanie prowadził Pan Marek Jarco - pracownik Biura Komunikacji Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego.

Adresatami akcji byli uczniowie szkół ponadgimnazjalnych prowadzonych przez Powiat Buski, tj.:

1. Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Busku – Zdroju,
  2. Zespołu Szkół Techniczno – Informatycznych w Busku – Zdroju,
  3. Zespołu Szkół Specjalnych w Busku – Zdroju,
  4. Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Broninie,
  5. I Liceum Ogólnokształcącego w Busku – Zdroju,
  6. Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Busku – Zdroju
  7. Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Busku – Zdroju.

Uczniowie poznali zasady funkcjonowania i kompetencje poszczególnych szczebli samorządu terytorialnego w Polsce, a także praktyczną stronę administracji samorządowej, dotyczącą spraw codziennych obywateli związanych z wizytami w urzędach na poszczególnych szczeblach samorządu terytorialnego.

Młodzi ludzie nie tylko uzupełnili wiadomości zdobyte wcześniej na lekcjach wiedzy o społeczeństwie, ale także dowiedzieli się, jak są dzielone i absorbowane przez lokalne samorządy środki unijne, a także jakie korzyści z tego tytułu osiągają mieszkańcy lokalnych społeczności.

Zapewne istotną dla młodzieży była informacja na temat bezpośrednich korzyści płynących ze środków unijnych pozyskiwanych przez Powiat Buski na wszechstronną działalność oświatową i edukacyjną, których przejawem są nie tylko liczne zajęcia pozalekcyjne, obozy językowe w Niemczech i Anglii, kursy i staże zawodowe realizowane przez uczniów nie tylko w kraju, ale również za granicą: w Niemczech, Anglii, Hiszpanii, ale także liczne, wielomilionowe inwestycje mające na celu modernizację bazy dydaktycznej i sportowej powiatowych jednostek oświatowych. Jednym z wielu przykładów takich inwestycji jest realizowany właśnie projekt pn. Budowa nowego budynku kształcenia zawodowego, budowa boiska wielofunkcyjnego o sztucznej nawierzchni, dobudowa do hali sportowej siłowni oraz wymiana posadzki sportowej, remont warsztatów na potrzeby szkolnictwa zawodowego, zakup wyposażenia do celów dydaktycznych. Dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego w wysokości ponad 11,3 mln zł Powiat Buski realizuje - wartą 15,4 mln zł - inwestycję polegającą na budowie nowego obiektu dydaktycznego na potrzeby Zespołu Szkół Technicznych
i Ogólnokształcących, modernizacji warsztatów szkolnych Zespołu Szkół Techniczno – Informatycznych oraz rozbudowie bazy sportowej Powiatowego Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego.

logo

Pan Marszałek oraz Starosta Buski mobilizowali młodych ludzi, by już dzisiaj poważnie przemyśleli swoje wybory życiowe. Namawiali do pracy w wolontariacie, organizacjach pozarządowych, społecznych, a także aktywnego życia w społecznościach lokalnych.  Przekonywali, że nabyte tam doświadczenie i kontakty z ciekawymi, nietuzinkowymi ludźmi są bardzo ważne zarówno w przyszłej pracy zawodowej, jak również w życiu prywatnym, ponieważ mają pozytywny wpływ na rozwój naszej osobowości.

Lekcja o samorządzie to cykl spotkań z uczniami oraz mieszkańcami Województwa Świętokrzyskiego. Jest organizowany i realizowany przez pracowników Biura Komunikacji Społecznej od kilku lat. Zajęcia te mają na celu przybliżać strukturę, kompetencje i zakres spraw załatwianych w poszczególnych urzędach administracji samorządowej.

Foto: Mariusz Musiał

Poprawiony: wtorek, 31 października 2017