Strona główna Projekty i fundusze SPPW Podnosimy jakość usług w Domu Pomocy Społecznej w Zborowie
Podnosimy jakość usług w Domu Pomocy Społecznej w Zborowie Drukuj
Opublikował: Piotr Cira, Przekazała do publikacji: Ilona Marrzec
sobota, 25 października 2014

baner2

Ze względu na kształtujące się trendy demograficzne w powiecie buskim, które wskazują na starzenie się społeczeństwa oraz pogarszanie stanu jego zdrowia, Powiat Buski realizuje projekt pn. "Podniesienie jakości usług świadczonych w Domu Pomocy Społecznej w Zborowie, powiat buski, poprzez tworzenie lokali aktywizujących, pracowni terapii zajęciowych pomieszczeń rehabilitacji leczniczej wraz z zakupem wyposażenia oraz podniesienie kwalifikacji personelu". Celem realizacji projektu jest polepszenie warunków lokalowych dla mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Zborowie, a także podniesienie jakości dostarczanych im usług.    Realizowana jest rozbudowa poddasza budynku w celu powiększenia powierzchni użytkowej oraz wyposażenie powstałych w jej wyniku pomieszczeń. Nowe sale terapeutyczne i rehabilitacyjne umożliwią zwiększenie efektywności i liczebności zajęć oraz efektywniejsze świadczenie usług i opieki nad podopiecznymi w podeszłym wieku, niepełnosprawnymi intelektualnie oraz przewlekle chorymi. Utworzone zostaną również lokale aktywizujące, mające na celu przystosowanie pensjonariuszy do samodzielnego życia.  Oprócz robót budowlanych realizowane są szkolenia podnoszące kompetencje zawodowe 14 pracowników Domu Pomocy Społecznej w Zborowie. Obejmują one 8 specjalistycznych szkoleń z zakresu form terapii, opieki paliatywnej i pierwszej pomocy przedlekarskiej oraz 1 studia podyplomowe z zakresu rehabilitacji narządu ruchu. Zakończeniem komponentu szkoleń będzie wizyta studyjna w placówce opieki społecznej na terenie Federacji Szwajcarskiej. Umowę na realizację szkoleń podpisano w lutym 2014 roku, następnie w czerwcu 2014 roku zawarto umowę z wykonawcą robót budowlanych, planowany termin zakończenia robót to kwiecień 2015 r.
   Wartość robót budowlanych wynosi 2 546 132,43 zł. Powiat Buski w czerwcu 2013r. podpisał umowę o dofinansowanie z Urzędem Wojewódzkim Województwa Świętokrzyskiego, Instytucją Realizującą Szwajcarsko – Polski Program Współpracy dla województwa świętokrzyskiego. Przyznane dofinansowanie w wysokości do 85 % - 2 431 813,13 zł obejmuje koszty kwalifikowalne robót budowlanych, szkoleń pracowników oraz działań promocyjnych. Dodatkowo w czerwcu 2014 roku Powiat Buski podpisał umowę o dofinansowanie w wysokości 137 820,00 zł do robót budowlanych projektu z Urzędem Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego jako dysponentem środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Uwzględniając wymienione źródła dofinansowania, udział środków własnych Powiatu Buskiego nie przekracza 11%.
   Planowane zakończenie i rozliczenie projektu nastąpi we wrześniu 2015 roku.