herb
herb
herb
herb
herb
herb
herb
herb
Strona główna Targi Edukacyjne REKRUTACJA DO SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH POWIATU BUSKIEGO W 2021 R.
REKRUTACJA DO SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH POWIATU BUSKIEGO W 2021 R. Drukuj
Opublikował: Mateusz Olszewski. Przekazała do publikacji: Ilona Marzec.   
poniedziałek, 22 lutego 2021
 

herbZe względu na panującą w Polsce epidemię COVID-19 i związane z nią liczne obostrzenia Zarząd Powiatu w Busku – Zdroju nie będzie w tym roku organizował Powiatowych Targów Edukacyjnych.

Głównym celem Targów było prezentowanie ósmoklasistom, ich rodzicom i nauczycielom możliwości kształcenia na poziomie ponadpodstawowym w szkołach prowadzonych przez Powiat Buski. Targi Edukacyjne stwarzały uczniom kończącym szkołę podstawową okazję do wieloaspektowego zapoznania się z możliwościami kształcenia w szkołach ponadpodstawowych, porównania różnych ofert i wybrania tej optymalnej. Uczestnicy Targów w ubiegłych latach mogli zwiedzać stoiska przygotowane przez ich starszych kolegów, mogli m.in. spróbować wyśmienitych wyrobów kulinarnych, których autorami byli uczniowie kierunków gastronomicznych. Ponadto mogli skorzystać z wielu atrakcji oferowanych przez szkoły, sprawdzić się w roli geodety, murarza, kucharza czy mechanika, wydrukować model na drukarce 3D, posterować mobilnym robotem edukacyjnym, skorzystać z usług wizażu, fryzjerek, specjalistek od makijażu i manicure.

Nauka zdalna, a co za tym idzie brak bezpośredniego kontaktu nauczycieli z uczniami, bardzo utrudnia uczniom nie tylko zdobywanie wiedzy, ale również podjęcie decyzji o wyborze dalszej ścieżki kształcenia. Życie przeniosło się w dużej mierze do sieci internetowych i portali społecznościowych. Zarówno Zarząd Powiatu, jak i szkoły prowadzone przez Powiat Buski dostosowując się do obecnej rzeczywistości, chcąc jednocześnie dotrzeć do wszystkich zainteresowanych swoją dalszą edukacją, przygotowali informacje w formie elektronicznej, jak również tradycyjne materiały promocyjne.

Na stronie internetowej Powiatu Buskiego w Powiatowym Informatorze Edukacyjnym pojawiła się już oferta edukacyjne przygotowana przez szkoły ponadpodstawowe prowadzone przez Powiat Buski. Informacje te pojawią się także na stronie każdej ze Szkół prowadzonych przez Powiat Buski.

Szkoły przygotują również ulotki informacyjne, które Starostwo Powiatowe w Busku- Zdroju przekaże do wszystkich szkół podstawowych na terenie Powiatu Buskiego. W przekazanych materiałach znajdą się informacje nie tylko o ofercie edukacyjnej szkół, ale  również o rekrutacji, która nadal będzie miała formę elektroniczną i będzie dostępna poprzez stronę nabor.pcss.pl/buskozdroj. Dzięki elektronicznej rekrutacji, która zgodnie z decyzją Ministra Edukacji i Nauki rozpocznie się 17 maja 2021 r., uczniowie klas ósmych uzyskają możliwość ubiegania się o przyjęcie do klasy pierwszej szkoły ponadpodstawowej za pośrednictwem internetu, co zaoszczędzi im i ich rodzicom wielu czynności, które musieliby wykonać w tradycyjnym systemie rekrutacyjnym.

Ponadto w szkołach ponadpodstawowych tj.: I Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki, Zespołach Szkół: Ponadpodstawowych im. Mikołaja Kopernika, Techniczno – Informatycznych, Technicznych i Ogólnokształcących im. Kazimierza Wielkiego uruchomione zostaną punkty informacyjne dla uczniów, rodziców  i wychowawców szkół podstawowych. Będą mieli oni również, po wcześniejszym ustaleniu, możliwość zwiedzanie szkół w małych grupach z zachowaniem reżimu sanitarnego. Punkty informacyjne uruchomią także Ośrodki Szkolno - Wychowawcze w Busku - Zdroju i Broninie na podobnych zasadach jak szkoły ogólnodostępne.

Jeżeli sytuacja epidemiologiczna na to pozwoli w Starostwie Powiatowym w Busku –Zdroju zostanie zorganizowane spotkanie z dyrektorami, wychowawcami i doradcami zawodowymi szkół podstawowych. Spotkanie to będzie miało na celu usystematyzowanie wiadomości na temat oferty edukacyjnej i elektronicznego naboru.

Mam nadzieję, że wszystkie te działania pozwolą na przekazanie ósmoklasistom różnymi kanałami kompleksowych informacji o ofercie edukacyjnej szkół ponadpodstawowych, co ułatwi im podjęcie trafnych decyzji dotyczących ich dalszego kształcenia.

Mam przekonanie, że w przyszłym roku spotkamy się ponownie na Targach Edukacyjnych i powoli będziemy zapominać o pandemii.


Starosta Buski
Jerzy Kolarz

Poprawiony: piątek, 26 lutego 2021