herb
herb
herb
herb
herb
herb
herb
herb
Strona główna Edukacja, Kultura i Sport Buska „Budowlanka” ćwiczy z wojskiem
Buska „Budowlanka” ćwiczy z wojskiem Drukuj
Opublikował: Mateusz Olszewski, przekazała do publikacji: Ilona Marzec   
środa, 29 maja 2024
 

Foto-zajawkaRozpoczyna się pilotaż programu edukacyjno-obronnego „Edukacja z wojskiem” m.in. dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Przedsięwzięcie realizowane jest przez Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Obrony Narodowej we współpracy z Powiatem Buskim oraz Technikum nr 3 funkcjonującym w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Kazimierza Wielkiego w Busku – Zdroju.

Realizacja programu „Edukacja z wojskiem” polega na przeprowadzeniu specjalnie przygotowanych szkoleń dla uczniów w celu podniesienia ich świadomości w zakresie bezpieczeństwa i obronności oraz kształtowania podstawowych umiejętności w obszarze obrony i ochrony ludności oraz zachowania w sytuacjach kryzysowych. Szersza wiedza na temat bezpieczeństwa jest niezbędna w sytuacjach zagrożenia, takich jak np. klęski żywiołowe, kryzysy, różnego rodzaju stany zagrożenia czy wypadki. Umiejętność zachowania się w sytuacjach zagrożenia i właściwe rozpoznawanie niebezpieczeństwa oraz zdolność odpowiedniego reagowania są kluczowe dla życia i zdrowia ludzi.

Szkolenia - prowadzone są przez żołnierzy Wojska Polskiego – łączą zarówno teorię, jak i praktykę. W programie trzygodzinnych szkoleń znajdują się treści z pogranicza wojskowości, obronności, bezpieczeństwa, pomocy medycznej oraz obrony cywilnej. Uczniowie zapoznają się m.in. z zasadami alarmowania, sposobami szukania i wzywania pomocy, podstawami ewakuacji i schronienia oraz nawykami udzielania pomocy. Wojskowi szkoleniowcy wiedzę i umiejętności przekazują w sposób ciekawy, praktyczny i dostosowany do wieku uczniów.

 

tekst: Wydział Edukacji, Kultury i Kultury Fizycznej

zdjęcia: Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Kazimierza Wielkiego w Busku - Zdroju

Poprawiony: środa, 29 maja 2024