herb
herb
herb
herb
herb
herb
herb
herb
Strona główna Aktualności Szkolenia z zakresu problematyki narkomanii w powiatowych placówkach oświatowych
Szkolenia z zakresu problematyki narkomanii w powiatowych placówkach oświatowych Drukuj
Opublikował: Piotr Cira   
piątek, 25 czerwca 2010
 

Od wielu lat w szkołach realizowane są różnorodne programy profilaktyki uzależnień, których celem jest wykształcenie odpowiedzialnej, dojrzałej i świadomej postawy młodzieży wobec różnych form uzależnień, głównie wobec alkoholu, papierosów i narkotyków.
Powiat Buski stara się wspierać szkoły w tym zakresie organizując różnego rodzaju akcje związane z zagospodarowaniem czasu wolnego dzieci i młodzieży oraz przedsięwzięcia profilaktyczne, takie, jak choćby coroczny Festiwal Zdrowia.

 


W obecnych czasach młodzież ma wiele problemów, nie mogąc ich rozwiązać sięga po narkotyki. Narkotyk jest postrzegany jako uniwersalny środek na problemy i napięcia, jako prosta, skondensowana przyjemność. Narkotyki coraz częściej pojawiają się w szkołach. O tym, że jest to problem nie tylko szkół w wielkich miastach, mieliśmy już okazję się przekonać, kiedy uczniowie z naszego Powiatu zostali zatrzymani przez Policję w ramach akcji antynarkotykowej.
Dlatego konieczne jest podejmowanie wszelkich możliwych działań w celu ochrony młodzieży przed czyhającymi na nich zagrożeniami.

Szkolenia z zakresu problematyki narkomanii organizowane są bezpłatnie dla wszystkich nauczycieli zatrudnionych w powiatowych jednostkach oświatowych. Ich zakres obejmuje zagadnienia dotyczące klasyfikacji narkotyków, ich wyglądu, działania na ludzki organizm, symptomów pojawiających się po ich zażyciu oraz akcesoriów używanych przez narkomanów. Istotnym elementem tego szkolenia jest jego wzbogacona forma. Uczestnikom szkolenia prezentowane są bowiem atrapy różnego rodzaju środków uzależniających, które Powiat Buski zakupił do celów szkoleniowych. Wiedza ta na pewno ułatwi nauczycielom rozpoznawanie niebezpiecznych substancji, a tym samym pozwoli uchronić wielu uczniów przed kontaktem z takimi substancjami.

Szkolenia prowadzi bezpośrednio Komenda Powiatowa Policji w Busku – Zdroju.

 

We wrześniu br. planowana jest druga tura szkoleń skierowana do rodziców uczniów.
Rodzice czy opiekunowie ucznia, a także najbliższa rodzina również powinni umieć rozpoznawać narkotyki, wiedzieć na czym polega manipulacja stosowana przez dealerów narkotyków, aby mieć możliwość udzielenia dziecku pomocy i wsparcia.

 

Poprawiony: wtorek, 27 lipca 2010