herb
herb
herb
herb
herb
herb
herb
herb
Strona główna Festiwal Zdrowia Obchody Światowego Dnia Zdrowia w roku bieżącym na terenie powiatu buskiego
Obchody Światowego Dnia Zdrowia w roku bieżącym na terenie powiatu buskiego Drukuj
Opublikował: Mateusz Olszewski. Przekazała do publikacji: Ilona Marzec. Tekst: Ilona Marzec. Zdjęcia: Adrian Lasak.   
czwartek, 13 kwietnia 2023
 

Integracyjne zabawy ruchoweŚwiatowy Dzień Zdrowia obchodzony jest corocznie w dniu 7 kwietnia. Powiat Buski również w roku bieżącym włączył się w działania profilaktyczne związane z tym Dniem. W ramach XXI Festiwalu Zdrowia w Busku-Zdroju im. Zbigniewa Kociuby w dniu 5 kwietnia 2023 r. zostało zorganizowane Forum Zdrowia pod hasłem:

„Ratujmy życie! (...)” #ZdrowieDlaWszystkich #WHO75.

W roku 2023 obchodzimy rocznicę już 75-lecia powstania WHO, tj. Światowej Organizacji Zdrowia. W 1948 roku kraje świata połączyły się i założyły WHO, aby promować zdrowie, dbać o bezpieczeństwo świata i służyć bezbronnym - aby każdy, wszędzie mógł osiągnąć najwyższy poziom zdrowia i dobrego samopoczucia.

Nasze działania profilaktyczne w bieżącym roku przedstawiały się następująco:

Dla uczniów klas 7-8 szkół podstawowych oraz uczniów szkół ponadpodstawowych zorganizowaliśmy konferencję w godzinach od 10:00 do 13:00 w sali kinowej Centrum Kultury. Wszystkich uczestników i gości przywitał Wicestarosta Buski Stanisław Klimczak, dziękując za tak liczne przybycie. Wicestarosta swoje słowo wdzięczności skierował do wykładowców, dziękując im za merytoryczne wsparcie i fakt, że czynią to honorowo, podnosząc tym poziom i rangę konferencji. Słowo wstępne wygłosiła i konferencję prowadziła Pani Irena Sobieraj Starszy wizytator Kuratorium Oświaty w Kielcach, Przewodnicząca Oddziału Regionu Ponidzie Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego. Wykłady i prezentacje dotyczyły następujących tematów: „Współczesne zagrożenia dzieci i młodzieży - środki psychoaktywne”, "E-papierosy i ich wpływ na zdrowie - czy elektroniczne papierosy są równie szkodliwe jak tradycyjne?", „Kiedy internet i smartfon zaczynają przejmować nasze życie”, "Wpływ używek na stan skóry". Spotkanie uświetniły występy uczniów Szkoły Muzycznej I stopnia w Pińczowie w Zespole Szkół Nr 1 w Pińczowie. Następnie uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 1 w Busku-Zdroju oraz Szkoły Podstawowej w Wiślicy przedstawili integracyjne zabawy ruchowe z wykorzystaniem przyborów "Aktywnie wypoczywasz - zdrowie zdobywasz". Na podsumowanie konferencji przeprowadzono konkurs dla uczestników oraz wręczono nagrody.

Dodatkowo dla uczniów klas 4-6 szkół podstawowych odbyły się warsztaty w godzinach od 10:00 do 11:45 w sali kameralnej i klubie Stradivarius. Warsztaty dotyczyły takiej tematyki, jak: "Szczepienia najskuteczniejszą metodą profilaktyki chorób zakaźnych" oraz "Zagrożenia zdrowotne związane ze spożywaniem napojów energetyzujących".

W auli Buskiego Samorządowego Centrum Kultury zorganizowane było Miasteczko Zdrowia ze stoiskami promocyjno-edukacyjnymi, profilaktyczno-informacyjnymi oraz badaniami, a przed budynkiem Centrum stał CYTOBUS, w którym przeprowadzano badania profilaktyczne. Miasteczko Zdrowia zostało zorganizowane przez: Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Kielcach oraz Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Busku-Zdroju, Komendę Powiatową Policji w Busku-Zdroju, Świętokrzyskie Centrum Onkologii w Kielcach, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Kielcach Oddział w Busku-Zdroju oraz PCK Oddział Rejonowy w Busku-Zdroju.

Dla wszystkich uczestników Forum Zdrowia Zarząd Uzdrowiska Busko-Zdrój S.A. ufundował naturalną wodę mineralną Buskowianka-Zdrój, za co serdecznie dziękujemy, a o zdrową przekąskę w postaci polskich jabłek zadbała Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Busku-Zdroju, której również dziękujemy. Podziękowania należą się także uczniom - wolontariuszom z Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych w Busku-Zdroju, którzy zabezpieczali organizacyjnie Forum Zdrowia. Wykonali to zadanie z wielkim zaangażowaniem i bardzo dobrze.

Tegoroczne Forum Zdrowia zgromadziło ponad 350 uczestników.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom i zapraszamy do udziału w kolejnych spotkaniach.

 

Tekst: Ilona Marzec

Foto: Adrian Lasak

Poprawiony: czwartek, 13 kwietnia 2023