Strona główna Aktualności Wielki sukces uczniów Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Busku - Zdroju w Wojewódzkim Konkursie Ekologicznym
Wielki sukces uczniów Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Busku - Zdroju w Wojewódzkim Konkursie Ekologicznym Drukuj
poniedziałek, 06 lipca 2020

219 czerwca 2020 r. odbył się finał Wojewódzkiego Konkursu Ekologicznego „Ekologia, my i region, w którym żyjemy”.

Organizatorem konkursu był Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych w Kielcach. Drużyna reprezentująca Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Niepełnosprawnych Ruchowo w Busku – Zdroju, w składzie Oliwia Bińczyk, Jolanta Gajos, Magdalena Grelewicz i Patryk Lulko, zajęła I miejsce. Ten wspaniały sukces jest wynikiem kilkumiesięcznej pracy, bowiem konkurs był długoterminowy i składał się z dwóch etapów.

Pierwszy etap polegał na przygotowaniu pracy konkursowej w formie plakatu, albumu, filmu, reportażu lub prezentacji multimedialnej na jeden z trzech podanych przez organizatora tematów. Uczniowie Ośrodka wybrali temat „Zostań ambasadorem świeżego powietrza-zachęć rodzinę/znajomych do walki ze smogiem, aby podnieść świadomość lokalnego społeczeństwa. Podaj przykłady, jak w życiu codziennym możemy zmniejszyć emisję CO2 w najbliższej okolicy” i wykonali prezentację multimedialną. Przedstawili w niej m.in. swoje propozycje działań dotyczących walki ze smogiem i emisją dwutlenku węgla.

Komisja konkursowa oceniła pracę bardzo wysoko i dzięki temu zespół Ośrodka zakwalifikował się do wojewódzkiego finału na drugim miejscu. W tym etapie konkursu wzięło udział 101 zespołów  z Województwa Świętokrzyskiego, a do finału zakwalifikowało się 10 zespołów ze szkół podstawowych i 5 ze szkół ponadpodstawowych. Z powodu pandemii drugi etap konkursu odbył się on-line. Uczniowie reprezentujący Ośrodek rozwiązywali testy sprawdzające ich wiedzę z ekologii, ochrony środowiska oraz znajomości parków krajobrazowych województwa świętokrzyskiego. Musieli oni wykazać się również umiejętnością rozpoznawania 120 gatunków chronionych roślin, zwierząt i grzybów. Po podsumowaniu punktów z obu części konkursu okazało się, że drużyna Ośrodka uzyskała najwięcej punktów i zdobyła I miejsce w kategorii szkół ponadpodstawowych. Niestety w tym roku nie było uroczystej gali wręczenia nagród i dyplomów. Mimo to, pracownicy Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych przygotowali dla uczestników wspaniałe nagrody, które wraz z gratulacjami przekazali opiekunowi zespołu.

Uroczystego wręczenia nagród i dyplomów dokonał p. dyrektor Waldemar Wójcik w dniu zakończenia roku szkolnego 2019/2020. Uczniowie, którzy uczestniczyli w obu częściach konkursu otrzymali dyplomy, plecaki i mobilne głośniki. Dwoje uczniów uczestniczących w przygotowaniu prezentacji multimedialnej otrzymało power banki. Nagrodą dla szkoły był przenośny dysk o pojemności 1TB, a nauczyciel przygotowujący uczniów do konkursu otrzymał  książkę: „Biologia” autorstwa E.P. Solomona, L.R. Berg i D.W.Martin.

Przygotowanie pracy konkursowej i zajęcie I miejsca w Wojewódzkim Konkursie Ekologicznym „Ekologia, my i region, w którym żyjemy” przyniosło zespołowi Ośrodka wiele satysfakcji i radości.

Wyniki konkursu można zobaczyć na stronach:

Tekst: Izabela Andruszkiewicz

Zdjęcia: Agnieszka Omasta