herb
herb
herb
herb
herb
herb
herb
herb
Strona główna Powiat Buski Aktualności XI Ogólnopolski Turniej Piosenki Poetyckiej „Bogdan Olewicz 2018”
XI Ogólnopolski Turniej Piosenki Poetyckiej „Bogdan Olewicz 2018” Drukuj
Opublikował: Mateusz Olszewski. Przekazała do publikacji: Ilona Marzec.   
piątek, 23 listopada 2018
 

zajawkaBogdan Olewicz – wybitny autor ponad 1000 piosenek wykonywanych od 50 lat przez znane zespoły i gwiazdy polskiej muzyki, takie jak: Perfekt, Lady Pank, Budkę Suflera, Annę Jantar, Urszulę, był gościem honorowym i przewodniczącym Jury XI Ogólnopolskiego Turnieju Piosenki Poetyckiej, organizowanego 16 listopada br. przez Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Niepełnosprawnych Ruchowo w Busku-Zdroju.

Imprezę objęli honorowym patronatem: Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Wojewoda Świętokrzyski, Świętokrzyski Kurator Oświaty, Stowarzyszenie Autorów ZAIKS, Starosta Buski, Burmistrz Miasta i Gminy Busko-Zdrój oraz Uzdrowisko Busko-Zdrój S.A.

Nie wszystkim wiadomo, że Bogdan Olewicz to także dziennikarz radiowy, juror znaczących festiwali, członek i sekretarz Zarządu Stowarzyszenia Autorów ZAiKS odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi i Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. W związku z przypadającym w tym roku 50-leciem swojej pracy twórczej otrzymał on od uczniów Ośrodka pamiątkowy grawerton i piękny bukiet herbacianych róż.

W Buskim Samorządowym Centrum Kultury rywalizowało tego dnia 18 podmiotów wykonawczych z czterech województw, które zakwalifikowały się  do ścisłego finału. Byli to soliści, duety i jeden zespół wokalny.  Turniejowi przyświecało motto z piosenki Bogdana Olewicza Niepokonani śpiewanej przez zespół Perfekt: „Płyniemy przez wielki Babilon, dopóki miłość nie złowi nas”, bo, jak stwierdzili prowadzący cały Turniej konferansjerzy, to właśnie miłość ocala od samotności. Przesłuchania rozpoczęły się od kategorii wiekowej 12-15 lat, a w Jury zasiedli: Bogdan Olewicz, Anna Karwat, prezes Zarządu Banku Spółdzielczego, Mieczysław Sas, radny Sejmiku Wojewódzkiego, właściciel Zakładu Metalowo-Kotlarskiego SAS, Tomasz Banach dyrektor Nadwiślańskiego Banku Spółdzielczego oddział w Busku-Zdroju, Robert Dąbal, dyrektor Buskiego Samorządowego Domu Kultury.

 

Balet i magia w jesiennym parku

Jako pierwsza wystąpiła uczennica Samorządowego Gimnazjum nr 1 w Busku-Zdroju Agata Wojtyś z piosenką „Moje jedyne marzenie”- czyli „Przetańczyć z tobą chcę całą noc…”. Towarzyszyła jej młodziutka tancerka klasyczna – Wiktoria Laprus, wykonująca na scenie, w zwiewnej, białej sukience, pośród zielonych cyprysów i tuj, skomplikowane układy baletowe. Następnie, zza pachnących lasem drzewek w głębi sceny, wyłonił się duet: Agnieszka Czerw i Dominika Durnaś, który, jak się później okazało, wyśpiewał sobie tą magiczną piosenką, wyróżnienie i jednocześnie Nagrodę Publiczności. Jako trzecia wystąpiła Laura Olchawa z Młodzieżowego Domu Kultury w Kielcach. Ta skromna, drobna dziewczynka wydobywała z siebie dojrzały głos o niskim brzmieniu i niezwykłej barwie. Dysproporcja między dziecięcym wyglądem, a profesjonalnym  wykonaniem była tak uderzająca, że nikt nie był zaskoczony, że to właśnie ona została laureatką Grand Prix. Kolejne wykonania to: melodyjne i wpadające w ucho „Spocząć” Natalii Wróbel ze Szkoły Podstawowej w Opatowcu; taneczne i rytmiczne „Gdzie są dzisiaj tamci ludzie” Zuzanny Bery z Zespołu Szkół w Łagowie – wyróżnionej przez Jury oraz „Deszcz w Cisnej”, którym Kludia Łacka wyśpiewała pierwsze miejsce w tej kategorii.

 

Na scenie Rycerz i słodki Charlie

Drugie miejsce zajęła Emilia Rycerz ze Szkoły Podstawowej w Stróży (województwo lubelskie), na którą publiczność musiała parę minut zaczekać, bo tego dnia dziewczynka brała udział w olimpiadzie języka angielskiego. Jak się później dowiedzieliśmy, napisała ją w pół godziny i zaraz wyruszyła z mamą w podróż do Buska. Wpadła na scenę roztrzęsiona, ale opanowała się w sekundzie (prawdziwy Rycerz!) i zupełnie spokojnie zaśpiewała refleksyjną piosenkę – wspomnienie Bogdana Olewicza „Czy pamiętasz jak to było”. Trzecie miejsce dostało się Kindze Gurgul z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Dębnie (województwo małopolskie), za piosenkę „Każdy swoje 10 minut ma”. Niestety, nie wszystkim dane było zbierać laury, choć poziom wokalny solistek z tej grupy wiekowej był bardzo wysoki. Piękna, melodyjna piosenka „Raz na jakiś czas” w wykonaniu Martyny Pietrzyk  z Publicznego Gimnazjum w Kraśniku, nie doczekała się niestety nagrody, podobnie jak „Nie płacz Ewka” zaśpiewana przez Julię Magdziak z Publicznej Szkoły Podstawowej w Stanach (woj. podkarpackie), z własnym gitarowym akompaniamentem. Za to, występująca jako ostatnia, Julia Chmielarska ze Społecznej Szkoły Podstawowej w Kraśniku, zrobiła prawdziwy show swoją swobodną, niemal aktorską interpretacją piosenki „Mój słodki Charlie”, za którą otrzymała wyróżnienie.

 

Podium dla Kazimierzy

Po przerwie nastąpiły przesłuchania starszej grupy wiekowej: 16-20 lat. W tej kategorii całe podium zajęły solistki z tej samej miejscowości: I miejsce Jury przyznało Nikoli Wróbel z Liceum Ogólnokształcącego w Kazimierzy Wielkiej za budzące dreszcz wykonanie „Tylko mnie poproś do tańca”; II miejsce należało bezsprzecznie do duetu „Siostry”- Emilii i Nikoli Kozioł z Domu Kultury w Kazimierzy; III zaś przypadło Aleksandrze Radosz reprezentującej tamtejszą Bibliotekę Publiczną, za tajemniczą piosenkę „Kiedy przyjdziesz do mnie biała”. Pięknie zaprezentowała się Natalia Deszcz – uczennica I klasy Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki w Busku-Zdroju, z profesjonalnym, jazzowo brzmiącym akompaniamentem gitary Patryka Satory. Wyróżnienia w tej kategorii otrzymały: Wiktoria Prasałek z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Busku-Zdroju, Kinga Bernatek z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Niepełnosprawnych Ruchowo w Busku-Zdroju oraz zespół wokalny z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Broninie, który zebrał duży aplauz widowni.

 

Moje jedyne marzenie

Pan Bogdan Olewicz był zaskoczony tak wysokim poziomem wszystkich rywalizujących solistów i zespołów. Miał, jak powiedział, wątpliwości, czy tak młodzi ludzie poradzą sobie z dość poważnym repertuarem.  Stwierdził, że najcenniejsze były dla niego oryginalność wykonania i indywidualny rys nadany piosence przez wykonawcę. Był bardzo wzruszony tym, jak się wyraził: „benefisem” swojej twórczości, który został zorganizowany przez niepełnosprawną młodzież z udziałem ich rówieśników ze szkół publicznych z południowo-wschodniej Polski. Na swoim plakacie scenicznym zawarł  dedykację dla Organizatorów z „samego serca płynącym podziękowaniem za cudowne święto moich piosenek”. Sam przyjechał z pięknym  prezentem dla naszych uczniów – były to słuchawki bezprzewodowe Sennheiser i MP4. A w wywiadzie przeprowadzonym przez uczniów Ośrodka, na pytanie, jakie jest jego niespełnione marzenie, po krótkim zastanowieniu oznajmił: Rozmowa z Bobem Dylanem!

 

Tekst: Małgorzata Bębenek

Zdjęcia: Agnieszka Boduszek