Strona główna Powiat Buski Konferencja popularnonaukowa z okazji 70-lecia powstania Batalionów Chłopskich
Konferencja popularnonaukowa z okazji 70-lecia powstania Batalionów Chłopskich Drukuj
Opublikował: Piotr Cira
piątek, 15 października 2010

W dniu 12 października 2010 r. w sali konferencyjnej Buskiego Samorządowego Centrum Kultury w Busku – Zdroju odbyła się  Konferencja popularnonaukowa z okazji 70-lecia powstania Batalionów Chłopskich, którą zorganizowali Ogólnopolski Związek Żołnierzy Batalionów Chłopskich Zarząd Okręgu w Kielcach oraz Zarząd Powiatu w Busku – Zdroju.

Bataliony Chłopskie były formacją zbrojną, wysoce ideową. Panowała w niej przyjaźń, życzliwość, koleżeństwo, szczerość, uczciwość, solidarność. Było to wojsko nie z poboru, a z rozkazu sumienia - takimi słowami o godzinie 11 rozpoczął konferencję Stanisław Klimczak Wicestarosta Buski witając przybyłych gości: przedstawicieli lokalnych władz, dyrektorów szkół, nauczycieli, młodzież a w szczególności Żołnierzy Batalionów Chłopskich.

Następnie głos zabrał mjr Jan Sałek Wiceprezes Ogólnopolskiego Związku Żołnierzy Batalionów Chłopskich Zarząd Okręgu w Kielcach.

Po uroczystym powitaniu, Iga Zamojska, Kierownik Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie Oddział w Sandomierzu, zreferowała działalność Batalionów Chłopskich na terenie byłego Województwa Kieleckiego. Pan Stefan Kawa omówił natomiast działalność Batalionów Chłopskich na terenie Powiatu Buskiego. Wspominano czasy powstania Batalionów Chłopskich, ich głównych działaczy, bohaterów, najważniejsze akcje jakie oddziały BCH przeprowadziły na terenie naszego regionu.

Kolejnym punktem konferencji było ogłoszenie wyników Konkursu Wiedzy Historycznej dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych Powiatu Buskiego pn. „Ruch ludowy w Polsce w latach 1918-1949”, którego pierwszy etap miał miejsce 1 października br. w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Busku – Zdroju.

Stanisław Klimczak - Wicestarosta Buski wręczył laureatom nagrody. W kategorii gimnazjów nagrody przyznano następującym uczniom:

1)    I miejsce – Izabela Parka – Gimnazjum Nr 2 w Ratajach Słupskich, która otrzymała urządzenie wielofunkcyjne do komputera, książkę, pendrive,

2)      II miejsce – Maciej Trapp – Zespół Placówek Oświatowych Nr 1 w Busku – Zdroju, Samorządowe Gimnazjum nr 2, który otrzymał aparat cyfrowy, książkę, pendrive,

3)      III miejsce – Kamila Pham - Trong - Zespół Placówek Oświatowych Nr 1 w Busku – Zdroju, Samorządowe Gimnazjum nr 2, która otrzymała mp-4, książkę, pendrive.

W kategorii szkół ponadgimnazjalnych nagrody przyznano następującym uczniom:

1)      I miejsce – Daniel Siemieniec – Zespół Szkół Techniczno - Informatycznych w Busku – Zdroju, który otrzymał urządzenie wielofunkcyjne do komputera, książkę, pendrive,

2)      II miejsce – Ilona Wiśniewska – I Liceum Ogólnokształcące w Busku – Zdroju, która otrzymała aparat cyfrowy, książka, pendrive,

3)      III miejsce – Marcin Konieczny – Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Busku – Zdroju, który otrzymał mp-4, książka, pendrive.

Ponadto Komisja przyznała wyróżnienia (książka, pendrive) 8 uczniom: Paweł Wróbel, Krzysztof Zimoląg, Justyna Panek, Marcin Lelas, Karolina Bieluń, Marcin Kilimek, Justyna Chabinka, Aleksandra Cupiał.

Pozostali uczestnicy Konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy, pendrivy oraz zestawy promocyjny Powiatu Buskiego.

Po uroczystym wręczeniu nagród nastąpiła część artystyczna przygotowana przez Uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Busku – Zdroju pod kierunkiem Pani Anety Wójcikiewicz.

Ostatnim punktem Konferencji była dyskusja, w której głos zabrali: Pan Zygmunt Rybus oraz Pan Stefan Majka.

Po obradach wszyscy przybyli goście skorzystali z cateringu przygotowanego przez uczniów Zespołu Szkół Techniczno – Informatycznych w Busku – Zdroju.

Poprawiony: wtorek, 19 października 2010