Strona główna Edukacja, Kultura i Sport Nagrody Starosty Buskiego w dziedzinie Kultury Fizycznej wręczone!
Nagrody Starosty Buskiego w dziedzinie Kultury Fizycznej wręczone! Drukuj
Opublikował: Mateusz Olszewski, przekazała do publikacji: Ilona Marzec
piątek, 08 grudnia 2023

foto_miniaturaOd wielu lat Powiat Buski wspiera młodych sportowców i ich trenerów przyznając Nagrody Starosty Buskiego w dziedzinie Kultury Fizycznej oraz Stypendia Sportowe Starosty Buskiego. Ponadto Powiat corocznie udziela organizacjom pożytku publicznego dotacji na zadania m.in. z zakresu sportu. Dzięki tym dotacjom oraz zaangażowaniu wielu pasjonatów sportu działających w różnych stowarzyszeniach mogą odbywać się liczne zawody, zajęcia i inne ważne wydarzenia sportowe.

Nagrody Starosty Buskiego w dziedzinie Kultury Fizycznej są przyznawane przez Zarząd Powiatu zawodnikom, którzy są mieszkańcami Powiatu Buskiego lub reprezentują podmioty zajmujące się działalnością sportową na terenie Powiatu Buskiego. Zawodnicy muszą się wykazać wysokimi wynikami sportowymi na arenie międzynarodowej, krajowej lub wojewódzkiej. Ponadto kandydaci do nagrody muszą swoimi osiągnięciami promować Powiat Buski.

Stypendium Sportowe Starosty Buskiego natomiast mogą otrzymać zawodnicy, którzy mogą pochwalić się wysokimi wynikami w krajowym lub międzynarodowym współzawodnictwie sportowym. Ponadto muszą być powołani do polskiej kadry narodowej i objęci szkoleniem centralnym. Kandydaci do Stypendium muszą być mieszkańcami Powiatu Buskiego i spełnić też inne kryteria, takie jak np.: wykazywać nienaganną postawę sportową, nie pobierać stypendium sportowego przyznanego przez władze innej jednostki samorządu terytorialnego, a także być członkiem klubu sportowego, stowarzyszenia lub organizacji realizującej zadania z zakresu kultury fizycznej.

Zarówno Nagrody Starosty Buskiego w dziedzinie Kultury Fizycznej, jak i Stypendium Sportowe Starosty Buskiego mogą otrzymywać również trenerzy prowadzący szkolenie zawodników osiągających wysokie wyniki sportowe we współzawodnictwie sportowym międzynarodowym lub krajowym. Trenerzy muszą spełnić też inne warunki. Przede wszystkim muszą być mieszkańcami Powiatu Buskiego, ponadto muszą reprezentować podmiot zajmujący się działalnością sportową na terenie Powiatu Buskiego oraz swoimi osiągnięciami promować Powiat Buski.

W dniu 7 grudnia 2023 r. odbyło się - jak co roku – uroczyste wręczenie Nagród Starosty Buskiego w dziedzinie Kultury Fizycznej. Jerzy Kolarz Starosta Buski, Stanisław Klimczak Wicestarosta Buski oraz członkowie Zarządu Powiatu: Jerzy Kordos, Wiesław Marzec i Tomasz Mierzwa wręczyli nagrody finansowe o wartości łącznej blisko 52.000 zł 95 zawodnikom i trenerom za szczególne sukcesy sportowe zdobywane na arenie krajowej, europejskiej i światowej. Nagrody otrzymali zawodnicy i trenerzy w następujących dyscyplinach sportowych: lekkoatletyka, armwrestling, wędkarstwo rzutowe, pływanie, karate, boks, taniec i minisiatkówka. Lista osób nagrodzonych poniżej.

Podczas uroczystości wręczone zostały także Puchary w ramach Turnieju Szkół Ponadpodstawowych Powiatu Buskiego o tytuł „Najlepsi w sporcie. Organizatorem Turnieju jest Zarząd Powiatu w Busku – Zdroju, który zabezpiecza środki finansowe na pokrycie kosztów organizacji Turnieju oraz nagród dla szkół uczestniczących w Turnieju. Realizatorem Turnieju jest Dyrektor Powiatowego Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego im. Józefa Grudnia w Busku - Zdroju pełniący funkcję Powiatowego Koordynatora Sportu. Celem Turnieju jest popularyzacja sportu i zdrowego stylu życia wśród uczniów i nauczycieli szkół ponadpodstawowych prowadzonych przez Powiat Buski. Turniej ma długą tradycję, jest bowiem rozgrywany niemal od początku funkcjonowania Powiatu Buskiego, tj. ponad 20 lat. W rozgrywkach sportowych w ramach Turnieju poszczególne szkoły zajęły - w klasyfikacji generalnej -  następujące miejsca:

• I miejsce: Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Mikołaja Kopernika w Busku – Zdroju. Szkoła otrzymała ponadto Puchar Starosty Buskiego dla najlepszej drużyny Dziewcząt,
  • II miejsce: I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Busku – Zdroju. Szkoła otrzymała ponadto Puchar Starosty Buskiego dla najlepszej drużyny Chłopców,
  • III miejsce: Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Kazimierza Wielkiego w Busku – Zdroju,
  • IV miejsce: Zespół Szkół Techniczno - Informatycznych w Busku – Zdroju.

Szkoły – poza pucharami Starosty Buskiego - otrzymały także nagrody rzeczowe o wartości od 500 zł do 1.000 zł.

Wszystkim Nagrodzonym serdecznie gratulujemy i życzmy dalszych sukcesów.

Osoby, które otrzymały Nagrody Starosty Buskiego w dziedzinie Kultury Fizycznej:

1) w dyscyplinie LEKKOATLETYKA na wniosek Pana Stanisława Klimczaka Wicestarosty Buskiego oraz Klubu Sportowego ATHLETICS Nagrody otrzymali:

• Filip Podolski
  • Kacper Podolski
  • Tatiana Parada
  • Gabriela Parada
  • Wiktor Wróbel
  • Damian Wróbel
  • Maria Smak
  • Alicja Smak
  • Jakub Zagnański
  • Blanka Sztuk