Strona główna Aktualności TETE A TETE Z KULTURĄ
TETE A TETE Z KULTURĄ Drukuj
Opublikował: Piotr Cira, Autor: Marek Bębenek, Przekazała do publikacji: Ilona Marzec
czwartek, 12 listopada 2015

Zajawka

Parafia Rzymskokatolicka p.w. Św. Brata Alberta w Busku-Zdroju od kilku lat z powodzeniem aplikuje o środki finansowe w ramach naborów konkursowych i realizuje projekty. W tym roku tych projektów jest 7. Właśnie zakończyła projekt o nazwie, jak w tytule tego artykułu.

baner

TETE A TETE Z KULTURĄ został wybrany do realizacji przez grono ekspertów i dofinansowany przez Fundację PZU, jako jeden z 35 spośród 256 złożonych w konkursie PZU Z KULTURĄ wniosków. Dwie czterdziestoosobowe grupy młodszej i starszej młodzieży uczestniczyły w ciekawym cyklu spotkań z tzw. kulturą wysoką. 18 września br. grupa starsza, w ramach jednodniowej wycieczki do Warszawy, obejrzała w Operze Narodowej AIDĘ Verdiego. Z kolei młodsi wyjechali do Warszawy 24 października br. i obejrzeli w Teatrze Narodowym KRÓLOWĄ ŚNIEGU. Projekt zakładał, zgodnie z wymogami konkursowymi, ścisły związek z kulturą w każdym jego zakresie. I tak np. obiady w Warszawie miały miejsce w Restauracji Kameralnej, gdzie kiedyś jadali słynni przedstawiciele polskiej kultury (Tyrmand, Osiecka, Hłasko, Stachura i inni) oraz w restauracji POWSIN w Warszawskim Parku Kultury.

Opiekę nad 80 uczestnikami projektu przez cały czas jego trwania (od maja do chwili obecnej) sprawowała, nie pobierając za to jakiegokolwiek wynagrodzenia, grupa osób związanych z parafią. Parafia była pomysłodawcą i głównym realizatorem projektu, ale listy intencyjne członków partnerstwa lokalnego VIRIBUS UNITIS tj. Gminy Busko-Zdrój, Powiatu Buskiego, Zakładu Kotlarskiego SAS i Fundacji Nasza Przyszłość miały znaczenie na etapie jego oceniania. Dzięki wspólnym działaniom naszych podmiotów i dotacji Fundacji PZU, młodzież reprezentująca wiele szkół z naszego regionu, mogła uczestniczyć w ciekawych wydarzeniach kultury wysokiej.

Więcej informacji i zdjęć o tym i innych projektach można znaleźć na stronie http://albert-busko.pl/ oraz w  gazecie parafialnej BOSKI ZDRÓJ.

Marek Bębenek

Foto: ks. Marek Podyma, Anna Pysiak, Marek Bębenek