herb
herb
herb
herb
herb
herb
herb
herb
Strona główna Aktualności WOJEWÓDZKIE ŚWIĘTO PLONÓW W BUSKU-ZDROJU
WOJEWÓDZKIE ŚWIĘTO PLONÓW W BUSKU-ZDROJU Drukuj
Opublikował: Piotr Cira, Autor: Ilona Marzec   
środa, 24 września 2014
 

Zajawka

    14 września 2014 r. w Busku-Zdroju odbyły się XIV Świętokrzyskie Dożynki Wojewódzkie. Dziękowaliśmy za tegoroczne plony, za trud całorocznej pracy wszystkim rolnikom, młodzieży i dzieciom pomagającym w gospodarstwach oraz ludziom związanym z produkcją,  przetwórstwem i obrotem rolnym.
    Uroczystość była również sprzyjającą okolicznością promowania walorów uzdrowiskowych, kulturalnych i turystycznych miasta Busko-Zdrój oraz całego Powiatu Buskiego.
    Organizatorami tegorocznych dożynek byli: Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Prezes Świętokrzyskiej Izby Rolniczej, Burmistrz Miasta i Gminy Busko-Zdrój oraz Zarząd Powiatu w Busku-Zdroju.
    Piękna i słoneczna pogoda sprzyjała obchodom Święta Plonów. Uroczysta Msza Święta odprawiona została w kościele parafialnym p.w. Św. Brata Alberta Chmielowskiego, której przewodniczył ksiądz Dziekan Prałat Marek Podyma, Proboszcz Parafii. Homilię wygłosił ksiądz Kanonik Tadeusz Szlachta, Delegat Księdza Biskupa Kościoła Kieleckiego, Duszpasterz Rolników i Samorządowców Diecezji Kieleckiej.

 


    Po dziękczynnej Mszy Świętej barwny korowód z wieńcami dożynkowymi przeszedł ulicami miasta na stadion miejski - miejsce dalszych obrzędów Święta Plonów. Gospodarza dożynek Adama Jarubasa Marszałka Województwa Świętokrzyskiego oraz Rolników, Gości i wszystkich przybyłych na XIV Świętokrzyskie Dożynki Wojewódzkie, przywitali włodarze powiatu i miasta: Jerzy Kolarz Przewodniczący Zarządu Powiatu w Busku-Zdroju oraz Waldemar Sikora Burmistrz Miasta i Gminy Busko-Zdrój.
    Honory starostów dożynek pełnili Lilla Piasecka z Kołaczkowic, gm. Busko-Zdrój i Wiesław Mazur z Sarbic Drugich, gm. Łopuszno. Aby tradycji stało się zadość, Starostowie dożynek wspólnie z Marszałkiem podzielili chleb wypieczony z tegorocznych zbóż, którym poczęstowali uczestników Święta Plonów.
    Barwnym punktem uroczystości była prezentacja wieńców dożynkowych oraz ich ośpiewanie przez poszczególne delegacje wieńcowe ze wszystkich powiatów województwa świętokrzyskiego. W konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy zwyciężył wieniec reprezentujący Powiat Kielecki, autorstwa Józefy Buckiej z Kostomłotów z Miedzianej Góry. Drugie miejsce zajął wieniec z Powiatu Staszowskiego, z gminy Połaniec, a trzecie z Powiatu Opatowskiego, z gminy Ożarów. Wieniec Powiatu Buskiego, reprezentowany przez delegację wieńcową ze Stopnicy - Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich "Nowoczesna Gospodyni" w Stopnicy - podobnie, jak pozostałe powiaty, otrzymał wyróżnienie.
    Podczas części obrzędowej rozstrzygnięto również konkurs pod nazwą „Piękna i Bezpieczna Zagroda – Przyjazna Środowisku”, w którym zwycięzcami zostali Państwo Małgorzata i Dariusz Przemyscy, zam. Słupia Stara, gm. Nowa Słupia, powiat kielecki, drugie miejsce zajęli Państwo Jolanta i Aleksander Bidas, zam. Łukawa, gm. Wilczyce, powiat sandomierski oraz trzecie miejsce Państwo Edyta i Jacek Garbacz, zam. Probołowice, gm. Złota, powiat pińczowski. W kolejnym konkursie pod nazwą „Najlepsze gospodarstwo ekologiczne" przyznano nagrody: Państwu Agnieszce i Piotrowi Lasek w kat. gospodarstwo towarowe oraz Państwu Grażynie i Kazimierzowi Karwat w kat. gospodarstwo chroniące środowisko.

 

 


    Rozstrzygnięto również konkurs, ogłoszony po raz pierwszy przez Marszałka Województwa Świętokrzyskiego, na "Najładniejsze Stoisko Powiatowe". W konkursie udział wzięło pięć powiatów, pierwsze miejsce zajął Powiat Jędrzejowski, a pozostałe powiaty, w tym Powiat Buski otrzymały wyróżnienia. Kryteria oceny stanowiły min.: charakter stoiska, oddający specyfikę powiatu oraz jego walory kulturowe, nawiązanie do tradycji dożynkowych oraz strój i wyeksponowanie w prezentacji regionalnego produktu.
    Tegoroczne Święto Plonów przyciągnęło tłumy gości i publiczności, miejski stadion został otoczony licznymi stoiskami, na których prezentowały się m.in. Koła Gospodyń Wiejskich z terenu powiatu buskiego ze swojskimi pysznymi ciastami i regionalnymi wyrobami, wystawy płodów rolnych i sprzętu rolniczego, liczne stoiska instytucji i firm z terenu całego województwa świętokrzyskiego i sąsiednich województw. Dużym zainteresowaniem cieszyło się wesołe miasteczko dla najmłodszych oraz Piknik Zbożowy zorganizowany przez Świętokrzyską Izbę Rolniczą.
    W części artystycznej na scenie zaprezentowały się świętokrzyskie kapele i zespoły oraz Grupa Artystyczna „Iskra" z Ożarowa. Atrakcją tegorocznych dożynek był pokaz musztry paradnej oraz gry i zabawy jazdy konnej w wykonaniu Kieleckiego Ochotniczego Szwadronu Kawalerii im. 13. Pułku Ułanów Wileńskich.


    Na zakończenie dożynek w "Gościńcu Gwiazd" wystąpił zespół "M-cztery", który   zaprezentował znane polskie i światowe utwory w swoich aranżacjach. Po występie gwiazdy, zespół muzyczny „RYTMIX” zadbał o wokalno-muzyczną oprawę zabawy tanecznej w ponidziańskich rytmach, która trwała do północy pod gwieździstym niebem.

Foto: Tadeusz Sempioł, Lidia Tomaszewska, Piotr Woźniak

Poprawiony: środa, 24 września 2014