Strona główna Aktualności Realizacja staży zawodowych
Opublikował: Piotr Cira, Przekazała do publikacji: Monika Dziarmaga
poniedziałek, 09 czerwca 2014

1

Powiat Buski w ramach Projektu edukacyjnego „Dodatkowe umiejętności praktyczne i wiedza – szansą na sukces zawodowy” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Priorytet IX Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach, Działanie 9.2 Podniesienie atrakcyjności i jakości szkolnictwa zawodowego Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki rozpoczął realizację staży zawodowych w firmach na terenie województwa świętokrzyskiego. Staże odbywają uczestnicy w/w Projektu w firmach z branż zgodnych z kierunkami nauczania prowadzonych w szkołach (tj. technikach w buskich Zespołach Szkół: Ponadgimnazjalnych Nr 1, Techniczno-Informatycznych, Technicznych i Ogólnokształcących). Przedsiębiorstwa, z którymi Powiat Buski zawiera umowy o realizację staży prowadzą działalność w branżach związanych z: mechaniką, geodezją, ekonomią, hotelarstwem, gastronomią i informatyką co umożliwi zdobycie konkretnego, powiązanego ze specyfiką przedsiębiorstwa doświadczenia i umiejętności. Staże będą odbywać przede wszystkim uczniowie i uczennice najstarszych klas ze względu na ich pierwszeństwo we wkraczaniu na rynek pracy oraz rozpoczęcie przez nich niebawem poszukiwań zatrudnienia.

Staż realizowany będzie w wymiarze 150 godzin na jednego uczestnika. Każdy uczestnik stażu będzie mógł liczyć na pomoc i wsparcie merytoryczne opiekuna stażysty wyznaczonego przez pracodawcę. Ponadto atrakcyjnym uzupełnieniem stażu oraz dodatkową motywacją będzie wynagrodzenie wypłacane każdemu stażyście po zakończeniu określonego wymiaru godzin zaplanowanych w ramach wsparcia.

Staże zawodowe dla młodzieży stanowią niepowtarzalną okazję do zdobycia pierwszych doświadczeń zawodowych, sprawdzenia się w środowisku branżowym, wykorzystania w praktyce dotychczas zdobytej wiedzy i zweryfikowania swoich umiejętności w naturalnym środowisku funkcjonowania firmy. Staż stanowi wymarzoną sposobność do zapoznania się z przyszłym miejscem pracy. Zdobyte doświadczenie z pewnością zaowocuje w przyszłości podczas nawiązywania kontaktów zawodowych z pracodawcami oraz z pewnością ułatwi zawodowy start.

Uczestnictwo i ukończenie staży zawodowych znacząco podniesie umiejętności absolwentów wstępujących na rynek pracy. Stanowić będzie dodatkowy atut, który znacząco podniesie pozycję absolwenta wobec potencjalnego pracodawcy i usprawni aktywne poruszanie się po rynku pracy.

Uczestnictwo w stażach zawodowych dla uczestników Projektu jest bezpłatne. Staże zawodowe są współfinansowane przez Unię Europejską w ramach w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

2

Poprawiony: poniedziałek, 09 czerwca 2014