Strona główna Aktualności DOŻYNKI POWIATOWE STOPNICA 2012
Opublikował: Mariusz Walęzak, Autor: Ilona Marzec
sobota, 01 września 2012

DOŻYNKI POWIATOWE STOPNICA 2012
26 sierpnia br. w Stopnicy odbyły się Dożynki Powiatowe. W dożynkach organizowanych wspólnie przez Zarząd Powiatu w Busku-Zdroju i Wójta Gminy Stopnica wzięły udział delegacje wieńcowe z gmin powiatu buskiego, zaproszeni goście oraz rolnicy z powiatu buskiego.
Uroczystość tradycyjnie rozpoczęła Msza Święta, która została odprawiona w Kościele p.w. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Stopnicy. Po mszy korowód z wieńcami dożynkowymi, w rytmie muzyki Zespołu „BUSKOWIANIE”, przemieścił na plac dożynkowy przy Gminnym Centrum Kultury w Stopnicy.
Na czele korowodu szli Starostowie Dożynek Pani Lucyna Klamczyńska z miejscowości Falki gm. Gnojno i Pan Jacek Kardynał z miejscowości Mietel gm. Stopnica.
Następnie po wysłuchaniu Hymnu Państwowego i „Roty” w wykonaniu Chóru Cantores Stopnicensis ze Stopnicy, Gospodarze dożynek: Jerzy Kolarz Przewodniczący Zarządu Powiatu w Busku-Zdroju oraz Ryszard Zych Wójt Gminy Stopnica, przywitali wszystkich zebranych, a w szczególności rolników z terenu Powiatu Buskiego.
Kolejnym punktem uroczystości była prezentacja i ośpiewanie wieńców dożynkowych z poszczególnych gmin. Wystąpiły delegacje wieńcowe z miejscowości: Młyny, gm. Busko-Zdrój, Janowice Poduszowskie, gm. Gnojno, Brzostków, gm. Nowy Korczyn, Oblekoń, gm. Pacanów, Kików, gm. Solec-Zdrój, Mietel, gm. Stopnica i Wierzbica, gm. Tuczępy. Komisja konkursowa dokonała oceny wieńców dożynkowych i przyznała:
  1. miejsce      - miejscowość Kików, gm. Solec-Zdrój
  2. miejsce      - miejscowość Brzostków, gm. Nowy Korczyn,
  3. miejsce      - miejscowość Mietel, gm. Stopnica
                            i miejscowość Oblekoń, gm. Pacanów.
Wieniec z miejscowości Kików, który zajął I miejsce w konkursie powiatowym, będzie reprezentował Powiat Buski na Dożynkach Wojewódzkich, które odbędą się w dniu 9 września 2012 r. w Pińczowie.
Kolejno zostały wręczone Odznaczenia Honorowe „ZASŁUŻONY DLA ROLNICTWA” rolnikom oraz osobom zatrudnionym w sektorze związanym z branżą rolniczą z powiatu buskiego. Odznaczenia przyznane zostały przez  Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, na wniosek Zarządu Świętokrzyskiej Izby Rolniczej w Kielcach.
Następnie Stanisław Klimczak Wicestarosta Buski wręczył nagrody za udział w etapie powiatowym konkursu „Piękna i Bezpieczna Zagroda – Przyjazna Środowisku”: za zajęcie I miejsca Państwu Teresie i Janowi Czaplom zam. w Woli Biechowskiej 41, gm. Pacanów oraz za zajęcie II miejsca Państwu Danucie i Mieczysławowi Żółtakom zam. w Zagajach Kikowskich 14, gm. Solec-Zdrój. Zagroda, która zdobyła I miejsce w eliminacjach powiatowych, została zgłoszona do etapu wojewódzkiego, a rozstrzygnięcie konkursu nastąpi podczas Dożynek Wojewódzkich.
Po części oficjalnej, nastąpiła część artystyczna, podczas której gromkie oklaski otrzymał Zespół „PEŁCZYSZCZANIE”. Wystąpili także aktorzy Teatru Mobile z Krakowa, Cyrk „BRAVO”, Kapela „Bliżej Serca”, a Gwiazdą wieczoru był Kabaret „KOŃ POLSKI”.

Galeria fotografii - Piotr Woźniak

Galeria fotografii - Robert Gwóźdź