herb
herb
herb
herb
herb
herb
herb
herb
Strona główna Aktualności VII Świętokrzyski Jarmark Agroturystyczny
VII Świętokrzyski Jarmark Agroturystyczny Drukuj
Opublikował: Piotr Cira   
piątek, 15 czerwca 2012
 

1

3 czerwca br. w Parku Etnograficznym w Tokarni k/Kielc odbył się VII Świętokrzyski Jarmark Agroturystyczny. Organizatorami tej imprezy byli: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego oraz Muzeum Wsi Kieleckiej. Powiat Buski reprezentowany był przez Koalicję Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich w Busku-Zdroju, Centrum Informacji Turystycznej BSCK w Busku-Zdroju oraz Buskie Stowarzyszenie Agroturystyczne. Impreza cieszyła się dużym zainteresowaniem mieszkańców, wystawców, turystów oraz odwiedzających i była doskonałym miejscem do promowania i prezentowania walorów i atrakcji turystycznych naszego regionu, a także regionalnych wyrobów sztuki ludowej i kulinarnej.

W ramach Jarmarku Agroturystycznego zorganizowano min. konkurs kulinarny „Świętokrzyskie na słodko”, podczas którego oceniano desery, ciasta, ciasteczka oraz inne słodkie potrawy. Do konkursu zgłoszono 38 potraw, w rywalizacji brały udział gospodarstwa, Koła Gospodyń Wiejskich, lokalne stowarzyszenia oraz przedsiębiorstwa branży spożywczej. Powiat Buski reprezentowała Koalicja Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich w Busku-Zdroju z deserem „Beziki w sosie truskawkowym z posmakiem mięty”. Oprócz walorów smakowych w konkursie liczyła się również estetyka, sposób podania oraz oryginalny pomysł na zaserwowanie deseru.  
Desery na podium:

I Miejsce – „Jabłka pieczone w miodzie” – Gospodarstwo Agroturystyczne „Pod raczkiem” z Nowej Słupi

II Miejsce – „Ciasto Podkamieniak” – Koło Gospodyń Wiejskich „Chełmowianki”

III Miejsce – „Beziki w sosie truskawkowym z posmakiem mięty” - Koalicja Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich w Busku – Zdroju, reprezentowana przez Koło Gospodyń Wiejskich w Wełczu.

Piękna pogoda, swojskie klimaty, wspaniała atmosfera, miody, czosnek z Wełcza, cudowne kwiaty z bibuły wykonywane przez gospodynie na miejscu, wiersze autorstwa Aleksandry Imosy, recytowane przez autorkę, nagrodzony deser - wszystko to sprawiło, że nasze stoisko przyciągało uwagę zwiedzających i cieszyło się ogromnym zainteresowaniem.

Poprawiony: piątek, 15 czerwca 2012