Strona główna Aktualności Konkurs 'Ponidzie - moja mała ojczyzna"
Konkurs 'Ponidzie - moja mała ojczyzna" Drukuj
Opublikował: Piotr Cira
piątek, 13 maja 2011

6 maja 2011 r. na sali widowiskowej w Buskim Samorządowym Centrum Kultury  odbył się finał XI Powiatowego Konkursu - PONIDZIE – MOJA MAŁA OJCZYZNA.
Konkurs zorganizowało Samorządowe Gimnazjum nr 1 w Busku-Zdroju, uczestniczyli w nim uczniowie szkół gimnazjalnych z terenu gminy Busko-Zdrój i powiatu buskiego.
Patronat honorowy nad tegorocznym konkursem objęli: Świętokrzyski Kurator Oświaty, Starosta Buski oraz Burmistrz Miasta i Gminy Busko-Zdrój.
Patronat medialny: Tygodnik Ponidzie, Tygodnik Korso, Internetowy portal regionalny - busko.com.pl, TV Ponidzie.

Wicedyrektor SG nr 1 Pani Ewa Madetko i organizatorzy konkursu Pani Ewa Czerwińska i Pani Jolanta Radosz dokonały otwarcia konkursu, powitały zaproszonych gości, uczestników konkursu, nauczycieli-opiekunów, uczniów.
Wśród honorowych gości obecni byli: Pani Renata Krzemień - Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Kultury Fizycznej Starostwa Powiatowego, Pan Henryk Radosz – Wiceburmistrz Miasta i Gminy Busko- Zdrój, Pan Tomasz Śledź – wicedyrektor BSCK, Pan Tadeusz Ura i Piotr Kaleta – członkowie zarządu  Towarzystwa Miłośników Buska, Pani Wanda Banaś – nauczyciel, mgr fizyki.
Konkurs jest organizowany przez naszą szkołę od 11 lat, jego celem  jest rozwijanie zainteresowań uczniów regionem, w którym mieszkamy, poznanie jego historii, walorów turystycznych i krajoznawczych. Zadania konkursowe i tematy prezentacji związane są  tematycznie z Ponidziem. Tematy dotychczas prezentowane to m.in.: legendy Ponidzia, formy ochrony przyrody, ginące zawody
i tradycje Ponidzia, miejsca pamięci narodowej.
Temat przewodni tegorocznego konkursu to - Zasłużeni dla Ponidzia. Zadaniem dla uczniów było przygotowanie prezentacji dotyczącej osób zasłużonych dla Ponidzia w czasach historycznych jak i współcześnie żyjących, która mogła posiadać formę występu artystycznego np.: scenka teatralna, wywiad dziennikarski, film, reportaż, montaż słowno-muzyczny.
Uczniowie przygotowywali także prace plastyczne związane z tematem.
Prezentacje i prace plastyczne  oceniane były przez Komisję Konkursową w składzie: Pani Wanda Banaś, Pan Tadeusz Ura, Pan Tomasz Śledź.

Uczniowie swoje prezentacje przedstawili w różnorodnej i ciekawej formie, przedstawiając swoje umiejętności artystyczne, muzyczne, wokalne, dziennikarskie, literackie i plastyczne. Bohaterami prezentacji byli: Krystyna Jamroz, Wojciech Belon i zasłużeni dla gminy Pacanów. Był też wywiad przeprowadzony na żywo z artystą-malarzem Panem Janem Wielgusem przez uczennicę z Gimnazjum św. Kingi w Nowym Korczynie.

Wyniki konkursu w kategorii prezentacje:
I miejsce
- uczniowie Gimnazjum nr 2 z Zespołu Placówek Oświatowych w Busku-Zdroju, opiekunowie Pani Beata Lewandowska i Pani Anna Plewa,
II miejsce
-  uczniowie Samorządowego Gimnazjum nr 1 w Busku-Zdroju, opiekunem Pani Maria Strach,
– uczniowie Gimnazjum w Ratajach Słupskich pod opieką Pani Barbary Pawełczyk,

Wyróżnienia zdobyli:
- uczniowie Gimnazjum im. Św. Kingi w Nowym Korczynie, opiekunowie Panie Barbara Witkoś i Monika Kaszuba,
- uczniowie Gimnazjum w Gnojnie przygotowani przez Panią Marzenę Kubiec.

Oceniane i nagrodzone były także prace plastyczne wykonane przez uczniów, zwycięzcami w tej kategorii byli:
Sylwia Węglińska – uczennica z ZPO w Busku-Zdroju,
Wiktoria Świątek, Adrianna Sambórska i Mateusz Dutkiewicz – uczniowie SG nr 1 w Busku-Zdroju,
Angelika Skuza- uczennica gimnazjum w Gnojnie,
Magdalena Wężowicz - uczennica SG w Nowym Korczynie.

Zwycięzcy i wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy, nagrody książkowe i foldery o Busku-Zdroju i Ponidziu ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Busku-Zdroju, Urząd Miasta i Gminy w Busku-Zdroju, Księgarnię Pani Heleny Cira w Busku-Zdroju.
W czasie obrad komisji na scenie wystąpił zespół GAWRONKI śpiewając przy akompaniamencie opiekuna zespołu Pana Andrzeja Żądło Dyrektora BSCK.
Organizatorzy zadbali także o słodki poczęstunek dla uczestników konkursu. Słodycze i napoje ufundowali sponsorzy: Hurtownia SAWA Pani Anny Sikory i Pana Włodzimierza Wróbla, Hurtownia Kim Pana Kazimierza Krzemińskiego.

Organizatorzy konkursu serdecznie dziękują sponsorom, Dyrekcji BSCK oraz Dyrekcji SG nr 1 w Busku-Zdroju za pomoc w zorganizowaniu konkursu.

Jolanta Radosz
Ewa Czerwińska