Strona główna Aktualności Kolejne umowy z organizacjami pożytku publicznego podpisane
Kolejne umowy z organizacjami pożytku publicznego podpisane Drukuj
Opublikował: Mateusz Olszewski, przekazała do publikacji: Ilona Marzec
czwartek, 04 kwietnia 2024

Starosta Buski Jerzy Kolarz, Wicestarosta Buski Stanisław Klimczak oraz Przewodniczący Rady Powiatu podczas podpisania umowy ze Stowarzyszeniem "Razem Dzieciom" na wsparcie realizacji zadania publicznego z zakresu ochrony i promocji zdrowia o nazwie „Dbajmy o własne zdrowie”W dniu 3 kwietnia 2024 r. Jerzy Kolarz Starosta Buski oraz Stanisław Klimczak Wicestarosta Buski w obecności Przewodniczącego Rady Powiatu Andrzeja Gądka podpisali z 6 organizacjami pozarządowymi oraz 5 właścicielami zabytków umowy na realizację w 2024 r. 13 zadań publicznych z zakresu ochrony i opieki nad zabytkami, ochrony i promocji zdrowia oraz kultury i sportu.

Każdego roku właściciele obiektów zabytkowych oraz organizacje pozarządowe działające  na rzecz mieszkańców Powiatu Buskiego otrzymują ze strony Powiatu Buskiego dotacje na wsparcie realizowanych zadań. Dzięki uzyskanemu wsparciu właściciele zabytków mają możliwość wyremontowania lub odrestaurowania wielu cennych historycznie dzieł i obiektów zabytkowych. W 2024 r. z dotacji Powiatu Buskiego zostanie wykonana konserwacja pokrycia dachowego oraz orynnowania na kościele parafialnym pw. św. Mikołaja w Solcu – Zdroju, a także konserwacja neoklasycystycznego konfesjonału z bazyliki kolegiackiej w Wiślicy. Powiat Buski przekaże również środki na remont alei głównej wjazdowej na cmentarz parafialny w Świniarach wraz z chodnikiem wokół kaplicy cmentarnej i zabezpieczenie dachu kościoła św. Stanisława Biskupa w Chotelku Zielonym oraz dekoracji malarskiej w jego wnętrzu. Kolejna dotacja Powiatu Buskiego zostanie przeznaczona na  naprawę ściany zewnętrznej na elewacji południowej Domu Długosza w Nowym Korczynie.

Dzięki dotacjom udzielanym przez Powiat Buski również organizacje pozarządowe działające społecznie mogą pozyskiwać środki finansowe na różnego rodzaju przedsięwzięcia, m.in. wsparcie ochrony zdrowia i zadania promujące zdrowy tryb życia, turnieje i zawody sportowe w różnych dyscyplinach, wydarzenia artystyczne, wycieczki krajoznawcze itp. Z zadań dofinansowywanych przez Powiat Buski korzysta każdego roku kilka tysięcy osób. Są to zarówno dzieci, młodzież, jak i osoby dorosłe.

Zarząd Powiatu w Busku-Zdroju doceniając partnerską współpracę i korzyści płynące z tej współpracy przyjął strategię corocznego zwiększania środków finansowych na wsparcie właścicieli zabytków oraz organizacji pozarządowych, a także aktywnej promocji takiego partnerstwa. Właśnie tej promocji miało służyć kolejne już spotkanie z organizacjami pozarządowymi i właścicielami zabytków.

Uzyskanie wsparcia finansowego przez stowarzyszenia i właścicieli zabytków było możliwe dzięki przystąpieniu do ogłoszonego przez Zarząd Powiatu naboru wniosków na dotacje dla właścicieli zabytków oraz otwartego konkursu ofert na wsparcie realizacji zadań publicznych. W ramach tych procedur złożono łącznie 64 wnioski. Powiat Buski na wsparcie organizacji pozarządowych oraz właścicieli zabytków wpisanych do rejestru konserwatora zabytków zabezpieczył w 2024 r. kwotę ponad 500.000 zł.

Po przeprowadzeniu stosownych procedur - przyznano dotacje łącznie na 56 zadań, z czego 5 zadań będzie realizowanych w ramach ochrony i opieki nad zabytkami, 26 zadań będzie realizowanych z zakresu kultury fizycznej, turystyki i krajoznawstwa przez 19 organizacji pożytku publicznego. Z zakresu kultury dotacje otrzymało 10 podmiotów na realizację 13 zadań, z zakresu ochrony i promocji zdrowia 8 podmiotów otrzymało dotację na 8 zadań, a z zakresu edukacji ekologicznej 4 organizacje zrealizują 4 zadania.

Wśród organizacji pożytku publicznego, które otrzymały dotacje i których przedstawiciele w dniu 3 kwietnia 2024 r. podpisali umowy, były:

1. Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Mikołaja Biskupa w Solcu – Zdroju,
  2. Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Brata Alberta Chmielowskiego w Busku – Zdroju,
  3. Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Stanisława B. M. w Świniarach,
  4. Parafia Rzymskokatolicka pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Wiślicy,
  5. Pani Marta Lira – osoba prywatna,
  6. Klub Sportowy Wisła Nowy Korczyn,
  7. Buskie Stowarzyszenie Kulturalne,
  8. Towarzystwo Miłośników Buska – Zdroju,
  9. Stowarzyszenie Razem Dzieciom,
  10. Stowarzyszenie Nasze Powiśle.

Tekst: Wydział Edukacji, Kultury i Kultury Fizycznej

Zdjęcia: Tadeusz Sempioł