herb
herb
herb
herb
herb
herb
herb
herb
Strona główna Aktualności Kulinarne podróże - przystanek Meksyk
Kulinarne podróże - przystanek Meksyk Drukuj
Opublikował: Mateusz Olszewski. Przekazała do publikacji: Ilona Marzec.   
wtorek, 09 listopada 2021
 

Przygotowywanie potrawyZa nami kolejna, długo wyczekiwana po wakacjach podróż kulinarna, w którą 27 września 2021 r. wybrali się wychowankowie Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Broninie w ramach realizacji innowacji pedagogicznej pn.: „KULINARNE PODRÓŻE – SMAKI ŚWIATA”.

Tym razem państwem, które postanowiliśmy zwiedzić wirtualnie, czyli szóstym już przystankiem na szlaku przygód, stał się Meksyk. Jest to kraj, który słynie przede wszystkim ze swych pięknych plaż, rozpościerających się wzdłuż wybrzeża Pacyfiku i Zatoki Meksykańskiej. Jego centralną część charakteryzuje duża różnorodność krajobrazów, od majestatycznych gór i rozległych pustyń po dziką dżunglę. Nasze zainteresowanie Meksykiem wynikało również stąd, iż kuchnia meksykańska jest uważana za jedną z najbardziej oryginalnych i najciekawszych kuchni świata, a także jedną z najbardziej pikantnych.

Po określeniu położenia Meksyku na mapie świata, wskazaniu państw sąsiadujących oraz przybliżeniu podstawowych informacji tj. flaga, godło, waluta, język urzędowy, najdłuższa rzeka, przyszedł czas na poznanie stolicy kraju, która nosi tę samą nazwę, czyli Meksyk. Zwiedziliśmy najciekawsze atrakcje turystyczne jednego z największych miast na świecie oraz wiele innych wspaniałych miejsc, z których słynie ten kraj. Zdjęcia prezentujące Kryształową Jaskinię, Skamieniały Wodospad, Piramidę Kukulkana czy Cenoty na Jukatanie wywarły ogromne wrażenie na wychowankach, jak również fakt, że Meksyk jest jednym z najbardziej zagrożonych państw na świecie ze względu na położenie w rejonie częstych i gwałtownych stref trzęsień ziemi i erupcji aktywnych wulkanów.

Prezentacja multimedialna przybliżyła dzieciom i młodzieży meksykańskie wynalazki, sławnych ludzi oraz zwyczaje i tradycje kulinarne tamtejszych mieszkańców, którzy uwielbiają świętować z dużą ilością dobrego jedzenia, w tradycyjnych strojach przy tańcach i dźwiękach orkiestry Mariachi.

Po części teoretycznej przyszedł czas na poznanie najpopularniejszej i najbardziej lubianej na świecie kuchni meksykańskiej, słynącej z chili, fasoli, kukurydzy i papryki. Kuchni, która jest pełna warzyw i pikantnych, ciekawych połączeń smakowych oraz różnorodnych dań jak tacos, tortilla, burrito, nachos.

Kiedy wychowankowie obejrzeli prezentację, albumy i książki kulinarne oraz wysłuchali wielu ciekawostek na temat Meksyku, nie mieli problemu z udzieleniem odpowiedzi na pytania co to jest ponczo, sombrero, marakasy, skąd wywodzi się popcorn, kakao i czekolada.

Za każdym razem zwieńczeniem naszych zajęć było przygotowanie najbardziej popularnej dla danego kraju potrawy. W tym przypadku wybór padł na tortillę. To zadanie, z ogromnym zaangażowaniem, wykonali wychowankowie grupy I. Po raz kolejny okazało się, że samodzielne przygotowywanie posiłku może sprawiać wielką przyjemność, a warsztaty kulinarne przenoszą wychowanków do świata kolorów, przypraw, smaków i zapachów.  Własnoręcznie wykonane tortille, konsumowane przy stole, nakrytym z pomocą najmłodszego wychowanka Ośrodka, smakowały wyśmienicie! Potwierdzili to także pozostali mieszkańcy Ośrodka, którzy zostali poczęstowani tortillami.

Meksyk to niezwykle piękny i różnorodny kraj, z bogatą historią, fascynującą kulturą, pyszną kuchnią, którą warto było bliżej poznać. Jaki będzie kolejny cel naszej podróży? Prosimy o cierpliwość… Już wkrótce kolejny przystanek na naszym kulinarnym szlaku po świecie pod nazwą „Kulinarne podróże – smaki świata”.  Serdecznie zapraszamy!

 

Autorzy innowacji i tekstu: Małgorzata Kocjan, Agnieszka Śmiech

Autorzy zdjęć: Małgorzata Kocjan, Agnieszka Śmiech i Jarosław Tomala

Poprawiony: wtorek, 09 listopada 2021