Strona główna Kultura i sport Bazylika kolegiacka Narodzenia NMP oraz Muzeum Regionalne w Wiślicy w XV Małopolskich Dniach Dziedzictwa Kulturowego. Wejdź na szlak!
Bazylika kolegiacka Narodzenia NMP oraz Muzeum Regionalne w Wiślicy w XV Małopolskich Dniach Dziedzictwa Kulturowego. Wejdź na szlak! Drukuj
Opublikował: Piotr Cira, Przekazała do publikacji: Renata Krzemień
czwartek, 11 kwietnia 2013

LOGO_MDDK_

18–19 maja 2013

W Wiślicy, leżącej na terenie historycznej Małopolski, znajduje się jeden z najstarszych w Polsce zabytków architektury gotyckiej – bazylika kolegiacka Narodzenia NMP. W podziemiach tej bazyliki, w tzw. pierwszej kolegiacie, kryje się niezwykle cenny zabytek sztuki romańskiej. Jest nim pochodząca z 2. połowy XII wieku posadzka wiślicka, zwana też płytą orantów. Odsłonięta przez grupę badaczy w 1959 roku, po dziś dzień zachwyca przede wszystkim techniką, w jakiej została wykonana. Okolicznościom jej odkrycia będzie poświęcony jeden z punktów programu.

Ufundowaną przez króla Kazimierza Wielkiego, XIV-wieczną świątynię będzie można zwiedzać 18 i 19 maja w ramach XV Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego. Wejdź na szlak!. Do jej odwiedzenia zapraszają Muzeum Regionalne w Wiślicy, Parafia Narodzenia NMP w Wiślicy i Małopolski Instytut Kultury.

Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego to jedno z największych cyklicznych wydarzeń promujących bogactwo kulturowe Krakowa i Małopolski. Tematem XV edycji, realizowanej pod hasłem „Wejdź na szlak!” będzie fenomen szlaków kulturowych, czyli turystycznych tras zwiedzania. Tegoroczne wydarzenie odbędzie się w dwa majowe weekendy, podczas których będzie można zwiedzić 15 zabytków, zlokalizowanych na 5 szlakach. Są to obiekty szlaku Młodopolska Małopolska (18–19 maja), średniowieczne kościoły szlaku Małopolska Romańska (18–19 maja), na którym właśnie znajduje się bazylika kolegiacka Narodzenia NMP, obiekty na szlaku Dwory Małopolski (25–26 maja), a także zabytki Krakowskiego Szlaku Techniki (25–26 maja) oraz kościoły Małopolskiej Trasy UNESCO (25–26 maja).

Zgodnie z coroczną tradycją zwiedzający będą mogli wziąć udział w oprowadzaniu opatrzonym fachowym i interesującym komentarzem oraz w licznych wydarzeniach towarzyszących. Informacje o każdym z zabytków znajdą się na stronie dnidziedzictwa.pl, a także w wyjątkowym wydawnictwie poświęconym historiom ludzi związanych z prezentowanymi miejscami. Książka pt. Wejdź na szlak! Katarzyny Kobylarczyk to już druga publikacja w serii Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego.

Publikacja i wstęp na wszystkie wydarzenia będą bezpłatne.

pasek logotypow

XVMDDK_PLAKAT_ogolny