Kolejna Nagroda Janiny Czarneckiej w I LO w Busku-Zdroju Drukuj
Opublikował: Przemysław Marzec, przekazała do publikacji: Ilona Marzec   
poniedziałek, 30 czerwca 2025
 

1

Z inicjatywy Profesora Macieja Radosza po raz kolejny w I Liceum Ogólnokształcącym
im. T. Kościuszki w Busku-Zdroju zostało przyznane wyjątkowe wyróżnienie. Tym razem Nagrodę Janiny Czarneckiej wręczono Pani Anicie Zamożniewicz za przygotowanie ucznia do
48. Ogólnopolskiej Olimpiady Języka Niemieckiego.

Z inicjatywy Profesora Macieja Radosza po raz kolejny w I Liceum Ogólnokształcącym im. T. Kościuszki w Busku-Zdroju zostało przyznane wyjątkowe wyróżnienie. Tym razem Nagrodę Janiny Czarneckiej wręczono Pani Anicie Zamożniewicz za przygotowanie ucznia do 48. Ogólnopolskiej Olimpiady Języka Niemieckiego.

 

 

 

1. Nagrodzona Nauczycielka wraz z Dyrektorem Szkoły Od lewej: E. Szymczyk-Krzemińska, A. Zamożniewicz

1. Nagrodzona Nauczycielka wraz z Dyrektorem Szkoły
Od lewej: E. Szymczyk-Krzemińska, A. Zamożniewicz


Idea ustanowienia Nagrody Janiny Czarneckiej zrodziła się podczas Zjazdu Absolwentów, który odbył się w czerwcu 2023 roku. Inicjatorem oraz fundatorem tego wyróżnienia jest Maciej Radosz – absolwent rocznika 1967, profesor z wieloletnim doświadczeniem akademickim w Stanach Zjednoczonych, były dziekan, obecnie zamieszkały na Florydzie, posiadający tytuł Professor Emeritus w dziedzinie inżynierii chemicznej i biomedycznej na University of Wyoming.

Nagroda ma na celu uhonorowanie wyjątkowych osiągnięć uczniów, którzy należą do grona najlepszych absolwentów, a także docenienie nauczycieli – opiekunów laureatów olimpiad przedmiotowych. Jednocześnie jest to forma upamiętnienia jednej z najwybitniejszych postaci w historii Liceum – Profesor Janiny Czarneckiej.

2. Profesor Janina Czarnecka

2. Profesor Janina Czarnecka 


Janina Czarnecka przyszła na świat w 1905 roku w okolicach Krakowa, jednak jej rodzinne korzenie sięgają Buska. Po uzyskaniu tytułu magistra historii na Uniwersytecie Warszawskim w 1927 roku rozpoczęła pracę pedagogiczną jako nauczycielka historii w Liceum Ogólnokształcącym we Włocławku.

Kiedy wybuchła II wojna światowa, Janina Czarnecka przebywała z synem Stefanem na wakacjach u rodziców w Busku. Dopiero po wielu latach dotarła do niej tragiczna wiadomość o losie męża – Pawła Czarneckiego, magistra filologii polskiej, który został zamordowany w nazistowskim obozie koncentracyjnym wraz z innymi przedstawicielami polskiej inteligencji.

W trakcie okupacji podjęła pracę w szkole w pobliskim Skrobaczowie. W tym trudnym okresie wykazała się wyjątkową odwagą – działała aktywnie w Ruchu Oporu i stała się ważnym ogniwem tajnego nauczania w okolicach Buska. Jej postawa była nie tylko przykładem bohaterstwa, ale także niezłomnej wiary w siłę edukacji.

Po zakończeniu wojny kontynuowała swoją misję jako nauczycielka w Liceum Ogólnokształcącym, zyskując uznanie zarówno wśród uczniów, jak i grona pedagogicznego. Zmarła w 1980 roku, a jej grób znajduje się na cmentarzu w Busku-Zdroju – mieście, z którym związała swoje życie.

3. Profesor Janina Czarnecka

3. Profesor Janina Czarnecka


Profesor Maciej Radosz wspomina Janinę Czarnecką jako pedagoga o wyjątkowym charakterze. Będąc nauczycielem, potrafiła harmonijnie połączyć oddanie nauczaniu młodzieży z przywiązaniem do Liceum i umiłowaniem Ojczyzny.

Z myślą o tym dziedzictwie powstała fundowana przez Profesora Nagroda Janiny Czarneckiej. Każda z nich, opiewająca na kwotę 5 tysięcy złotych, stanowi wyraz uznania dla dwojga wyjątkowych przedstawicieli szkolnej społeczności: ucznia, który kończy I Liceum Ogólnokształcące w Busku-Zdroju z najwyższą średnią z dziesięciu tradycyjnie akademickich przedmiotów oraz nauczyciela, który z sukcesem poprowadził uczestnika Olimpiady Przedmiotowej do wybitnych osiągnięć.

Tegoroczną Nagrodę Janiny Czarneckiej otrzymała Anita Zamożniewicz – opiekun merytoryczny Laureata 48. Ogólnopolskiej Olimpiady Języka Niemieckiego, Antoniego Mierzwy. W bieżącym roku szkolnym, nauczycielka doprowadziła również do tytułu finalisty wyżej wymienionej olimpiady uczennicę Amelię Kulpińską. Pani Anita Zamożniewicz to nauczyciel z dwudziestoośmioletnim stażem pracy, posiadający kwalifikacje egzaminatora egzaminu maturalnego z języka niemieckiego oraz egzaminatora certyfikatów języka niemieckiego  Goethe Zertifikat na poziomach A1, A2, B1, B2. To osoba zaangażowana w wiele inicjatyw. Od lat przygotowuje uczniów do Olimpiady Języka Niemieckiego oraz konkursów z języka niemieckiego (m. in. Weltsprachen Abitur), doprowadzając swoich uczniów do etapów centralnych. Dla uczniów uzdolnionych językowo i miłośników języka niemieckiego prowadzi przedmiotowe zajęcia pozalekcyjne, w tym przygotowujące do matury na poziomie rozszerzonym. Od ponad dwudziestu lat jest również organizatorem wycieczek do Niemiec, Austrii i Szwajcarii. Podczas tych wyjazdów uczniowie mają możliwość sprawdzenia swoich umiejętności językowych w sytuacjach życia codziennego, poznania zwyczajów, kultury oraz podziwiania piękna miast i natury krajów niemieckojęzycznych.

Fundator wyraża wdzięczność wobec Dyrekcji oraz Grona Pedagogicznego I Liceum, których zaangażowanie i otwartość umożliwiły nadanie Nagrodzie realnego kształtu – zarówno poprzez wspólne wypracowanie jej zasad, jak i formuły przyznawania.

Podziękowania Pan Maciej Radosz kieruje również pod adresem Stowarzyszenia Wychowanków Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki w Busku-Zdroju, które udostępniło konto bankowe do przelewu środków przeznaczonych na to wyróżnienie.

Dyrekcja I LO wyraża serdeczne uznanie Profesorowi Maciejowi Radoszowi za ufundowanie tak wyjątkowej nagrody.


Galeria:

4. Dyplom dla nagrodzonej

4. Dyplom dla nagrodzonej


5. Wręczenie dyplomu Nauczycielce

5. Wręczenie dyplomu Nauczycielce


6. Nagrodzona Nauczycielka

6. Nagrodzona Nauczycielka



Źródło:  I Liceum Ogólnokształcące im. T. Kościuszki w Busku-Zdroju
Poprawiony: poniedziałek, 30 czerwca 2025