herb
herb
herb
herb
herb
herb
herb
herb
Strona główna Edukacja, Kultura i Sport JUBILEUSZ ZESPOŁU SZKÓŁ SPECJALNYCH W BUSKU-ZDROJU
JUBILEUSZ ZESPOŁU SZKÓŁ SPECJALNYCH W BUSKU-ZDROJU Drukuj
Opublikował: Mateusz Olszewski. Przekazała do publikacji: Edyta Gawor.   
środa, 30 czerwca 2021
 

Występ artystyczny uczniów Zespołu Szkół SpecjalnychW roku szkolnym 2020/2021 mija 90 lat funkcjonowania Zespół Szkół Specjalnych w Busku-Zdroju. To piękny jubileusz!

Historia Szkoły jest ściśle związana z postacią doktora Szymona Starkiewicza, założyciela Szpitala „Górka”. W 1917 roku przebywając na kuracji w Busku, doktor w pełni docenił warunki klimatyczne Uzdrowiska i postanowił stworzyć tu specjalistyczną placówkę dla dzieci z gruźlicą kości z Zagłębia.

W roku 1922 rozpoczęto budowę pierwszego sanatorium dla dzieci w Polsce, a już w 1926 roku Szpital przyjął pierwszych pacjentów. Doktor Szymon Starkiewicz, który objął stanowisko dyrektora, pragnął nie tylko leczyć dzieci, ale też dać im szansę na lepsze życie, umożliwiając podjęcie nauki w Szpitalu. Misję utworzenia szkoły powierzył Eustachemu Kuroczce. Po raz pierwszy dzieci uczyły się przez cały rok szkolny 1930/31  w pięciu klasach szkoły powszechnej, jednym oddziale gimnazjum i czterech grupach przedszkolnych.

Wybuch wojny przerwał działalność Szkoły, ale zaraz po wyzwoleniu została ona reaktywowana. Organizacją zajęć dydaktycznych zajęła się Wanda Starkiewiczowa.

W roku 1950 pożar Szpitala na dwa lata przerwał pracę Szkoły. Rozkwit działalności nastąpił w latach 70. XX w., gdy docent Tomasz Goryński objął funkcję dyrektora Szpitala. Podobnie jak doktor Starkiewicz, uważał on, że jedną z form kompleksowej rehabilitacji jest objęcie pacjentów nauczaniem i wychowaniem. Powstało wtedy przedszkole, ośmioklasowa szkoła podstawowa oraz klasa dla dzieci niepełnosprawnych intelektualnie. Szczególną troską otaczane były dzieci leżące  po zabiegach operacyjnych, dla których organizowano nauczanie przyłóżkowe.

Tradycje zapoczątkowane w dwudziestoleciu międzywojennym kontynuowano nie tylko po wojnie, ale i w kolejnym wieku. Dzieci leczące się w Szpitalu miały możliwość uczęszczania do przedszkola, szkoły podstawowej i gimnazjum.

Od 2011 roku w wyniku przekształceń w działalności Szpitala „Górka”, nauczanie zostało przeniesione na oddziały. Obecnie w Zespole Szkół Specjalnych działa ośmioklasowa Szkoła Podstawowa i Liceum Ogólnokształcące. Dyrektorem jest mgr Justyna Kwiatkowska, która pełnią tę funkcję od 2000r.

W związku 90-leciem powstania Zespołu w dniu 25 czerwca 2021 roku odbyła się przepiękna jubileuszowa uroczystość połączona z zakończeniem roku szkolnego 2020/2021.

W obchodach uczestniczyli uczniowie, ich rodzice, nauczyciele, pracownicy Szpitala oraz zaproszeni goście. Swoją obecnością zaszczycili nas: Jerzy Kolarz Starosta Buski, Irena Sobieraj i Elżbieta Szczęsna-Kusak Wizytatorki Kuratorium Oświaty w Kielcach, Stanisław Grzesiak Wiceprezes Zarządu Uzdrowisko Busko S.A., Marek Arabski Dyrektor Specjalistycznego Szpitala Ortopedyczno-Rehabilitacyjnego w Busku-Zdroju, Adrian Jamroży Kierownik Administracji Szpitala „Górka”, Marta Czajor Koordynator ds. Rehabilitacji Szpitala „Górka”, Anna Kumoń Pielęgniarka Oddziałowa.

W murach Szpitala, który był dziełem życia dr Szymona Starkiewicza wystąpili uczniowie w programie artystycznym podkreślającym przywiązanie, szacunek do tradycji Szkoły, dorobku byłych i obecnych pracowników Zespołu.

Nie zabrakło w tej uroczystej chwili ciepłych słów, życzeń i gratulacji od zaproszonych gości. Jerzy Kolarz Starosta Buski wręczył uczniom nagrody książkowe za wzorowe zachowanie i aktywny udział w życiu Szkoły.

Finałem jubileuszowego spotkania był tort urodzinowy oraz sto lat zaśpiewane przez wszystkich. Uczestnicy uroczystości mogli również obejrzeć pamiątkowe zdjęcia, kroniki Szkoły oraz złożyć wpis w pamiątkowej księdze.

Po zakończeniu jubileuszu na terenie Szpitala nauczyciele Zespołu Szkół Specjalnych w Busku-Zdroju i opiekunowie drużyny harcerskiej „Nieprzetartego Szlaku” złożyli wiązankę i zapalili znicze na grobie doktora Szymona Starkiewicza i Jego żony Wandy.

Każdy jubileusz skłania do wspomnień, refleksji i myślenia o przyszłości. Mamy nadzieję, że kolejne lata będą obfitowały w wydarzenia, którymi również będziemy mogli się poszczycić.

 

Autorzy: A. Mierzwińska- Mrugała, A. Kaszewska

Autor zdjęć: T. Sempioł

Poprawiony: środa, 30 czerwca 2021