herb
herb
herb
herb
herb
herb
herb
herb
Strona główna Edukacja, Kultura i Sport Tydzień Wolontariatu 2020
Tydzień Wolontariatu 2020 Drukuj
Opublikował: Mateusz Olszewski. Przekazała do publikacji: Mariola Kornicka. Autor tekstu: Marta Kolanowska.   
środa, 23 grudnia 2020
 

26Szkolne Koło Wolontariatu działające w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Niepełnosprawnych Ruchowo w Busku – Zdroju również w czasie pandemii angażuje się w różnego rodzaju akcje i działania, jednak organizowany każdego roku w grudniu Tydzień Wolontariatu pozwala na szersze zaprezentowanie tych działań całej społeczności szkolnej i lokalnej. Program tegorocznego Tygodnia Wolontariatu  (obchodzonego w dniach 30 listopada – 6 grudnia) był bardzo bogaty.

30 listopada ogłosiliśmy  akcję „Jest mi dobrze, gdy czynię dobro”, która polegała na  zrobieniu czegoś dobrego dla koleżanek i kolegów, a następnie podzieleniu się wrażeniami z tych działań. Tego dnia obchodziliśmy również Dzień Praw Dziecka. Uczniowie klas: I T, I Br, II Br KR, II Br M/E wzięli udział w warsztatach o prawach dziecka. W tym roku skupiliśmy się głównie na prawie do edukacji, a także na problemie głodu w objętym działaniami wojennymi Jemenie.  Podsumowanie warsztatów stanowiły Quizy kahoot o prawach dziecka.

1grudnia wolontariusze uczestniczyli w warsztatach na  temat: Czy warto pomagać? W tym dniu zajęliśmy się również trudnym zagadnieniem bezdomności. Doszliśmy do wniosku, że bezdomność jest to problem bardzo złożony i trudno jednoznacznie dotrzeć do jego przyczyn. Dlatego trzeba mówić o współwystępowaniu wielu krytycznych zdarzeń w życiu człowieka, które w konsekwencji prowadzą do stanu wykluczenia. Ogłoszona została akcja „Stopy Ogrzane Miłością” polegającą na zbiórce nowych par skarpet dla dorosłych mężczyzn i kobiet, które zostaną przekazane potrzebującym, przede wszystkim osobom bezdomnym.

Kto pamięta „Niewidzialną rękę”?  Właśnie taką akcję przygotowaliśmy  2 grudnia. Uczniowie przygotowali kartki z wesołymi wierszykami, z pozytywnym przesłaniem, które w piątek  zanieśli do seniorów mieszkających w pobliżu Ośrodku. (reakcje obdarowanych były bardzo pozytywne)

W czwartek 3 grudnia zespół wolontariuszy z naszego Ośrodka (w składzie: Karolina Gajos, Jola Gajos, Milena Skowron, Wiktoria Bala i Justyna Grońska pod opieką p. Marty Kolanowskiej i p. Edyty Bugajnej) uczestniczył w „Rywalizacji dla szkół” online zorganizowanych przez Diecezjalne Centrum Wolontariatu.  Wśród konkurencji znalazł się test wiedzy o centrach wolontariatu, rozpoznawanie ikon dobroczynności, tworzenie wierszyka o pomaganiu seniorom w czasie pandemii czy projekt plakatu. Szczególnie ciekawym wyzwaniem było „wymiganie” słowa WOLONTARIUSZ, ponieważ oznaczało to nauczenie się języka migowego w ekspresowym tempie J. Dzięki Milenie Skowron daliśmy radę!

A oto nasz wierszyk:
Babciom, Dziadkom pomożemy,
wszelką pomoc ogarniemy.

Zakupy zrobione i przyniesione
a czworonogi wyprowadzone

Rozgrywki dały nam dużo radości, i były pełne emocji, tym bardziej cieszymy się, że zajęliśmy w nich pierwsze miejsce.

W piątek 4 grudnia świętowaliśmy  Szkolny Dzień Wolontariusza. Mieliśmy okazję do spotkania (w reżimie sanitarnym) i wymiany doświadczeń związanych z działaniami wolontariackimi. W spotkaniu uczestniczyli Pan dyrektor Waldemar Wójcik, a także Pani wicedyrektor Teresa Wójcik i Pan wicedyrektor Wiesław Lipiec. Podziękowali oni wszystkim wolontariuszom za działania w tym trudnym czasie.

Dziękujemy za każde miłe słowo skierowane do nas.

Podczas spotkania przy słodkim poczęstunku podsumowaliśmy akcję  „Jest mi dobrze, gdy czynię dobro”.

W sobotę 5 grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Wolontariusza, w tym dniu uczestniczyliśmy w Świętokrzyskiej Gali Wolontariatu, która w tym roku ze względu na pandemię odbyła się on-line.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w przygotowanie Tygodnia Wolontariatu w SOSW dla Niepełnosprawnych Ruchowo w Busku – Zdroju. Przede wszystkim dziękujemy naszym Wolontariuszom, którzy każdego dnia zmieniają na lepsze świat wokół siebie.

 

Autor tekstu: Marta Kolanowska

Zdjęcia: Edyta Bugajna, Jolanta Gajos