herb
herb
herb
herb
herb
herb
herb
herb
Lekcje z klimatem! Drukuj
Opublikował: Mateusz Olszewski. Przekazała do publikacji: Ilona Marzec.   
poniedziałek, 23 grudnia 2019
 

20191121_090123Zmiany klimatu są jednym z największych wyzwań XXI wieku, bowiem mają ogromny wpływ na ludzi i przyrodę oraz są odczuwalne na całym świecie. Zmiana klimatu ma związek z emisją gazów cieplarnianych, do powstawania których przyczynia się w znacznym stopniu działalność człowieka. Niezbędna jest zatem edukacja społeczeństwa dotycząca klimatu, jego zmian oraz możliwości zapobiegania im. Bardzo ważna jest również wiedza, jak za pomocą codziennych dobrych nawyków zmniejszać wpływ człowieka na globalne ocieplenie i jak chronić środowisko naturalne.

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Niepełnosprawnych Ruchowo w Busku - Zdroju od kilku lat prowadzi edukację młodzieży dotyczącą zmian klimatycznych. W tym roku szkolnym, od września do grudnia, uczniowie Ośrodka uczestniczyli w programie „Klimat to temat! Perspektywa Kobiet”, zorganizowanym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej (CEO) w Warszawie. Program ten podejmował aktualne zagadnienia związane ze zmianami klimatu na świecie i w najbliższym otoczeniu. Pokazywał możliwości osobistego wpływu człowieka na ograniczenie i łagodzenie szkodliwych zmian w środowisku przyrodniczym, zarówno w perspektywie lokalnej, jak i globalnej. Programem zostali objęci uczniowie klas pierwszych i drugich szkół Ośrodka. Wzięli oni udział w cyklu zajęć na temat przyczyn i skutków zmian klimatycznych. Mieli okazję poznać sylwetki kobiet z całego świata, które angażują się w prace na rzecz poprawy stanu środowiska przyrodniczego i bronią kultury i tradycji lokalnych społeczności. W trakcie zajęć zostały wykorzystane scenariusze i pomoce dydaktyczne, tj. filmy oraz prezentacje przygotowane przez CEO. Uczniowie wzięli udział w webinarium „Klimat to temat!”. Odbyły się warsztaty „Dlaczego dziewczyny ocalą planetę?”. Dwugodzinne zajęcia poprowadziła p. Agnieszka Omasta - psycholog Ośrodka. Tematyka zajęć dotyczyła kompetencji miękkich, rozwoju osobistego, wiary we własne możliwości. Ważnym elementem programu „ Klimat to temat! Perspektywa Kobiet” była realizacja projektu edukacyjnego. Młodzież samodzielnie ustaliła temat i cel projektu. Temat projektu brzmiał „Wiem, co jem i ratuję klimat!”. Jego celem było uświadomienie społeczności Ośrodka, że poprzez własne wybory żywieniowe można mieć wpływ na przyszłość naszej planety. Grupy projektowe zbierały informacje na temat wpływu na zmiany klimatu produkcji żywności, sposobu odżywiania się ludzi i marnowania żywności. Uczniowie realizujący projekt poznawali potrawy sporządzane z owoców, warzyw, orzechów i roślin strączkowych. Zorganizowali Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania, w trakcie którego zachęcali uczniów Ośrodka do udziału we wspólnym gotowaniu, którego celem było promowanie diety bogatej w warzywa i owoce oraz ograniczenie spożywania mięsa. Zwracali uwagę na to, by spożywać żywność lokalną i jej nie marnować. Przygotowali również plakaty i gazetki ścienne informujące o przyczynach i skutkach globalnego ocieplenia oraz promujące działania chroniące klimat. Zakończenie projektu edukacyjnego odbyło się podczas Tygodnia Edukacji Globalnej, którego tegoroczne hasło brzmiało: "Obudźmy się! To ostatni dzwonek dla klimatu!".

W dniu podsumowania projektu zespoły uczniowskie zorganizowały wystawę swoich prac na terenie Ośrodka oraz stoisko promujące lokalne warzywa i owoce. Podsumowanie projektu odbyło się w obecności wszystkich uczniów, nauczycieli i dyrektora Ośrodka. Wszyscy otrzymali deklarację „Miesiąc dla klimatu”, w której znajdowało się 15 zobowiązań dla klimatu dotyczących, np. segregowania odpadów, nie marnowania żywności czy wybierania podczas zakupów produktów lokalnych. Tydzień Globalnej Edukacji obfitował w wiele wydarzeń. Uczniowie chętnie brali udział w seansach filmowych oraz aktywnie uczestniczyli w lekcjach i warsztatach dotyczących ochrony klimatu. Dzięki realizacji programu „Klimat to temat! Perspektywa Kobiet” uczniowie dowiedzieli się, czym jest zmiana klimatu, poznali kluczowe informacje dotyczące przyczyn i skutków zmiany klimatu oraz uświadomili sobie, że zmiana klimatu jest globalnym wyzwaniem i każdy ma na nią wpływ.

Ośrodek otrzymał podziękowanie od Centrum Edukacji Obywatelskiej, głównego koordynatora programu „Klimat to temat! Perspektywa Kobiet”. Przygotowane przez uczniów sprawozdanie w postaci ebooka zostało umieszczone na ogólnopolskim padlecie „Klimat to temat”, a Ośrodek jako jedyny z województwa świętokrzyskiego znalazł się na mapie szkół realizujących projekty Centrum Edukacji Obywatelskiej o zmianach klimatu.

Koordynatorzy projektu i autorzy tekstu:

  1. Izabela Andruszkiewicz
  2. Anna Szczerba

Zdjęcia: Adam Konior

Poprawiony: poniedziałek, 23 grudnia 2019