Strona główna Edukacja, Kultura i Sport Wielki Marsz Niepodległościowy w Powiecie Buskim
Wielki Marsz Niepodległościowy w Powiecie Buskim Drukuj
Opublikował: Mateusz Olszewski. Przekazała do publikacji: Edyta Gawor.
piątek, 12 października 2018

foto-zajawkaŚwiętowanie setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości wspólnie z lokalnym środowiskiem, podtrzymywanie tradycji narodowych, pielęgnowanie polskości oraz budowanie świadomości narodowej i obywatelskiej jest w tym roku szczególnie ważne.

Chcąc utrwalić w pamięci Polaków, mieszkańców Powiatu Buskiego, te ważne wydarzenia Powiat Buski wraz z I Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki w Busku - Zdroju oraz Specjalnym Ośrodkiem Szkolno - Wychowawczym w Busku - Zdroju zorganizował przedsięwzięcia służące temu celowi.

W dniu 5 października 2018 r. odbył się Wielki Marsz Niepodległościowy, który jest jednym z 5 przedsięwzięć realizowanych w ramach Programu Wieloletniego Niepodległa na lata 2017 - 2021 finansowanego ze środków Ministra Edukacji Narodowej oraz ze środków Powiatu Buskiego. Projekt ten obejmuje kilka zadań: bezpłatne wycieczki dla uczniów do miejsc upamiętniających pobyt Józefa Piłsudskiego i Legionistów na Ponidziu oraz wystawy upamiętniające wydarzenia sprzed 100 lat.

W organizację Marszu - poza w/w Szkołami realizującymi projekt - aktywnie włączyły się wszystkie szkoły prowadzone przez Powiat Buski:

1. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Busku – Zdroju,
  2. Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Kazimierza Wielkiego w Busku – Zdroju,
  3. Zespół Szkół Techniczno – Informatycznych w Busku – Zdroju,
  4. Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Broninie,
  5. Zespół Szkół Specjalnych w Busku – Zdroju.

Marsz rozpoczął się w Parku Zdrojowym salwą honorową oddaną przez Żuawów Śmierci - Grupę Rekonstrukcyjną działającą przy Zespołe Szkół Techniczno – Informatycznych w Busku – Zdroju, którą opiekuje się Pan Robert Matusik.

W czasie Marszu Bartosz Kornaś uczeń I Liceum Ogólnokształcącego odtworzył przemówienie Marszałka Józefa Piłsudskiego skierowane do I Kompanii Kadrowej wygłoszone na krakowskich Oleandrach w sierpniu 1914 r.

Następnie pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki przed I  Liceum Ogólnokształcącym Jerzy Kolarz Starosta Buski powitał wszystkich uczestników Marszu. Delegacje reprezentujące Powiat Buski, Gminę Busko - Zdrój, Państwową Straż Pożarną, Wojsko Polskie, Związek Strzelecki Strzelec oraz uczniów złożyły kwiaty. Wystawiono także warty honorowe, a Żuawi Śmierci po raz kolejny oddali salwę honorową na cześć Bohaterów Narodowych walczących o niepodległość Polski.

Miłym akcentem był wiersz odczytany przez lokalną poetkę ludową z Tucząp Panią Halinę Żal.

Delegacje uczniowskie złożyły również kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym Józefa Piłsudskiego przed willą Polonia.

Równocześnie z Marszem odbywała się gra miejska Niepodległa w grze, w której udział wzięło 10 szkół. Konkurs ten - perfekcyjnie zorganizowany przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1  - zakończył się wygraną Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 1 w Busku-Zdroju. Drugie miejsce zdobyło Samorządowe Gimnazjum Nr 1 w Busku-Zdroju, trzecie: Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Kazimierza Wielkiego w Busku-Zdroju. Kolejne miejsca zdobyli odpowiednio: Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Busku-Zdroju, Zespół Szkół Techniczno-Informatycznych w Busku-Zdroju, I Liceum Ogólnokształcące im. T. Kościuszki, Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II W Zbludowicach, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Busku-Zdroju, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Broninie oraz Zespół Szkół Specjalnych w Busku-Zdroju.

Obchody upamiętniające setną rocznicę odzyskania prze Polskę niepodległości zakończyły się akcentem sportowym.  Na boisku przy I Liceum Ogólnokształcącym odbyła się Sztafeta dla Niepodległości, w której udział wzięli nie tylko uczniowie wszystkich szkół, ale również Jerzy Kolarz Starosta Buski, dyrektorzy szkół, Harcerze, nauczyciele.

Starosta Buski serdecznie dziękuje wszystkim Mieszkańcom Powiatu Buskiego, Młodzieży za ich obecność podczas Marszu, a w szczególności:

1. Kombatantom: Związkowi Kombatantów Rzeczypospolitej i Byłych Więźniów Politycznych oraz Ogólnopolskiemu Związkowi Żołnierzy Batalionów Chłopskich,
  2. przedstawicielom lokalnych władz samorządowych i rządowych,
  3. Harcerzom,
  4. przedstawicielom Państwowej Straży Pożarnej w Busku - Zdroju,
  5. przedstawicielom Wojskowej Komendy Uzupełnień,
  6. Grupie Rekonstrukcyjnej Żuawi Śmierci,
  7. Związkowi Strzeleckiemu Strzelec,
  8. Dyrektorom wszystkich szkół prowadzonych przez Powiat Buski,
  9. Dyrektorom: Samorządowego Gimnazjum Nr 1 w Busku - Zdroju, Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 1 w Busku - Zdroju oraz Publicznej Szkoły Podstawowej w Zbludowicach,
  10. Uzdrowisku Busko-Zdrój S.A za dostarczenia wody mineralnej Buskowianka,
  11. wszystkim nauczycielom zaangażowanym w organizację Marszu reprezentującym:
    1. I Liceum Ogólnokształcące w Busku-Zdroju: Annie Kolarz, Ewelinie Szymczyk - Krzemińskiej, Mariuszowi Zarębie, Witoldowi Juwie, Agacie Iwan, Dagmarze Rawskiej - Kwolik, Januszowi Cibie,
    2. Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Busku-Zdroju: Magdalenie Zoch,
    3. Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Busku - Zdroju: Grzegorzowi Owsińskiemu,
    4. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 im. M. Kopernika w Busku-Zdroju: Adrianowi Szumilasowi, Iwonie Kąkol, Anecie Wójcikiewicz,
    5. Zespół Szkół Techniczno - Informatycznych w Busku-Zdroju: Annie Dudzie, Rafałowi Prędkiemu
    6. Zespół Szkół Specjalnych w Busku-Zdroju: Ewie Tomali,
    7. Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczego w Broninie: Agnieszce Gronostaj, Ilonie Pyrz.

Foto galeria - I LO fot. Jakub Kopciara

Foto galeria - ZSTiO fot. Piotr Zoch