Strona główna Edukacja, Kultura i Sport Projekt edukacyjny "Busko-Zdrój - Moja Mała Ojczyzna"
Projekt edukacyjny "Busko-Zdrój - Moja Mała Ojczyzna" Drukuj
czwartek, 21 czerwca 2018

img_6267W Ośrodku Szkolno - Wychowawczym w Busku - Zdroju klasa III gimnazjum zrealizowała projekt pod nazwą  „Busko-Zdrój - moja mała ojczyzna”, którego celem było poznanie walorów historycznych, kulturowych i przyrodniczych Buska - Zdroju.

Mottem projektu były słowa Wojciecha Młynarskiego „…mała ojczyzna to adres, pod który niezmiennie wciąż mogę powrócić…” Na pierwszym spotkaniu projektowym uczniowie przygotowali plan działań i harmonogram projektu, decydując czego chcą się dowiedzieć, z jakich źródeł będą zdobywać wiedzę oraz z kim chcieliby się spotkać. Realizację projektu uczniowie rozpoczęli od poznania legend i historii Miasta oraz przygotowania planu jego zwiedzania. Następnym etapem było zorganizowanie spaceru po Busku - Zdroju oraz sfotografowanie zabytków, miejsc kultury i wypoczynku. Bardzo ciekawym dla wszystkich było spotkanie z panią przewodnik z Centrum Informacji Turystycznej i możliwość zwiedzenia najstarszego w naszym Mieście kościoła św. Leonarda, który otwierany jest dla zwiedzających bardzo rzadko.

Kiedy zostały zebrane wszystkie potrzebne materiały, uczniowie przystąpili do projektowania i wykonania wystawy dotyczącej naszej małej ojczyzny. Uszyli herb Buska - Zdroju, przygotowali makietę z planem Miasta, na którym zaznaczyli miejsca warte zobaczenia. Gimnazjaliści przedstawili historię Buska - Zdroju oraz wybrali najciekawsze zdjęcia i posegregowali je tematycznie. Dzięki temu powstały plansze zatytułowane: „Nasz Ośrodek”, „Zabytki”, „Uzdrowisko”, „Miejsca kultury i wypoczyn-ku” oraz „Historia i legendy Buska – Zdroju”.

Wystawa została zaprezentowana na głównym holu Ośrodka w dniu 24 maja 2018 r. W tym dniu odbyło się również podsumowanie projektu edukacyjnego. Klasa III gimnazjum otrzymała słowa uznania i gromkie brawa. Wystawę mieli możliwość obejrzeć nie tylko uczniowie Szkoły, ale również uczestnicy Pikniku rodzinnego.

Opiekunkami projektu były Panie: Izabela Andruszkiewicz, Elżbieta Rubinowska, Anna Szczerba.

Tekst: Izabela Andruszkiewicz

Zdjęcia: Elżbieta Rubinowska