Strona główna Edukacja, Kultura i Sport 35 Jubileuszowa Wędrówka Zuchowa „Bartek”
35 Jubileuszowa Wędrówka Zuchowa „Bartek” Drukuj
czwartek, 21 czerwca 2018

zajawka35 Jubileuszowa Wędrówka Zuchowa „Bartek” zorganizowana w dniach 25-26.05.2018 r. przez Komendę Hufca ZHP Busko-Zdrój otrzymała nazwę „Rajd Żonkila” i miała na celu propagowanie budowy hospicjum w Busku-Zdroju, gromadząc ponad 300 zuchów i harcerzy wraz z opiekunami.

Przybyły patrole rajdowe z 1 BDW,  Zbludowic, Solca-Zdroju, Zborowa, Stopnicy, Opatowca, Siesławic, Gnojna, z Zespołu Szkół Specjalnych „Górka”, SOSW Bronina, 2 BRDW im. Leszka Marcińca oraz najliczniejsza drużyna Hufca 117 BDWp im. Juliana Dytkowskiego i 3 BWDW „Amicus”.

Rajd wyruszył spod Domu Harcerza w okazałych żółtych koszulkach, skąd z przystanku „Słonecznego Expresu” uczestnicy rajdu przejechali melexami do Wełcza pod pomnik przyrody – słynną Sosnę. Tam czekała na nich kolejna atrakcja: spotkanie
z funkcjonariuszami Buskiej Policji, którzy przeprowadzili pogadankę na temat bezpieczeństwa. Kolejny etap rajdu prowadził „ścieżką rowerową” do Buska-Zdroju pod fontannę w rynku. Tutaj uformował się szyk prowadzący do Parku Zdrojowego, na czele którego jechali na motocyklach policjanci, a za nim szli komendanci Hufca dalej mażoretki ze Skalbmierza i pozostali rajdowicze. Wszyscy uczestnicy dotarli na Festyn „Nie ma jak Rodzina”, gdzie oglądali występy artystyczne przedszkolaków oraz układy taneczne zaproszonego przez Hufiec zespołu „Rytm” ze Skalbmierza, a następnie zbierali do puszek datki na rzecz buskiego hospicjum. Aby wytrzymać trudy gorącego dnia zuchy, harcerze i opiekunowie zostali zaproszeni przez Prezesa na posiłek do Sanatorium „NIDA”, za co gorąco i serdecznie dziękujemy.

Wieczorem  Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 gościł uczestników wędrówki na tradycyjnym corocznym „Białym Balu”. Na wstępie komendanci Hufca przywitali przybyłych gości. Były okazje do podziękowania gościom, drużynom, które organizowały zbiórkę pieniężną w swoich środowiskach oraz instruktorom buskiego Hufca ZHP. Po części oficjalnej nastąpiła długo oczekiwana zabawa, którą prowadził bawiąc przy tym wszystkich wodzirej. Uczestnicy mogli poczęstować się słodkimi wypiekami z piekarni Tarkor z Nowego Korczyna i cukierni Siesławice oraz napojami z rozlewni „PRIMA” i słynną wodą mineralną „Buskowianka”. Po tym pełnym emocji i wrażeń dniu uczestnicy wędrówki przenocowali w bardzo gościnnym „Ekonomiku” w warunkach turystycznych. Przed snem każda drużyna na znak solidarności z osobami cierpiącymi wypuściła do nieba żółty balonik napełniony helem z napisem hospicjum Busko-Zdrój.

Organizatorzy bardzo dziękują sponsorom, którzy przyczynili się do zorganizowania wędrówki, w tym: Zarządowi Powiatu w Busku-Zdroju, Zarządowi Uzdrowiska Busko-Zdrój S.A., rozlewni „PRIMA”, Komendzie Powiatowej Policji, Dyrekcji
i Gronu Pedagogicznemu z ZSP Nr 1 w Busku –Zdroju.

Pomimo, iż trasa rajdu nie była długa, to jednak przygotowane zadania wymagały uwagi i skupienia, a mocno przygrzewające słoneczko zwiększyło wysiłek uczestników rajdu, dlatego wszystkim i każdemu z osobna jeszcze raz BARDZO DZIĘKUJEMY.

Teresa Leszczyńska i Adam Gadawski

Chorągiew Kielecka