Strona główna Edukacja, Kultura i Sport Świętokrzyska Gala Wolontariatu - Wyróżnienie dla SOSW dla Niepełnosprawnych Ruchowo w Busku – Zdroju
Świętokrzyska Gala Wolontariatu - Wyróżnienie dla SOSW dla Niepełnosprawnych Ruchowo w Busku – Zdroju Drukuj
poniedziałek, 11 grudnia 2017

zajawkaPraca, którą wykonuje się za darmo, z potrzeby serca, jest istotnie bezcenna. W celu wyrażenia uznania dla trudu wolontariuszy na całym świecie z inicjatywy Organizacji Narodów Zjednoczonych 5 grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Wolontariusza.

To wyjątkowa okazja, aby podziękować wszystkim, którzy bezinteresownie działają na rzecz innych, a także by sami wolontariusze mogli pochwalić się zrealizowanymi inicjatywami i zachęcić do współdziałania wszystkich tych, którzy na razie stoją z boku.

5 grudnia uczniowie SOSW dla Niepełnosprawnych Ruchowo w Busku Zdroju działający w Szkolnym Kole Wolontariatu uczestniczyli w Świętokrzyskiej Gali Wolontariatu, której organizatorem byli: Regionalne Centrum Wolontariatu, Diecezjalne Centrum Wolontariatu oraz Wolontariat przy Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Kielcach. Podczas uroczystej gali, już po raz dwunasty, wręczono nagrody dla najbardziej aktywnych wolontariuszy w regionie. Do konkursu o „Laur Wolontariatu” zostały nominowane 32 osoby indywidualne i grupy wolontaryjne, w tym również Szkolne Koło Wolontariatu działające w naszym Ośrodku.

Oprócz głównych nagród organizatorzy tradycyjnie przyznali tytuł „Miejsce przyjazne wolontariuszom”, które trafiło do Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego dla Niepełnosprawnych Ruchowo w Busku – Zdroju.
W uzasadnieniu przyznania wyróżnienia usłyszeliśmy, iż uczniowie Ośrodka w każdym roku szkolnym podejmują szereg inicjatyw, mających na celu niesienie pomocy innym. Dzięki temu, że działają w różnych obszarach, dążą również do zwalczania wykluczenia społecznego i marginalizacji osób niepełnosprawnych.
W świecie, w którym osoba niepełnosprawna jawi się głównie jako ta, która oczekuje pomocy, wolontariusze z SOSW w Busku – Zdroju, pragnąc tę pomoc nieść, wychodzą poza swoje ograniczenia i przy wsparciu opiekunów uczestniczą w zbiórkach żywności, sadzą „Pola nadziei”, jeżdżą do schroniska dla zwierząt, kwestują na rzecz chorych, pokrzywdzonych np. w huraganach, wykonują ozdoby na kiermasze misyjne, pakują „szlachetną paczkę”, sprzątają „świat”, przygotowują kartki świąteczne dla chorych i samotnych, podejmują szereg inicjatyw na rzecz potrzebujących, promując w ten sposób wolontariat w szkole i środowisku lokalnym.

Ten dzień był niewątpliwie świętem nie tylko wolontariuszy, ale również całej społeczności Ośrodka. Wszystkim, którzy wspierają nasze działania wolontaryjne, składamy serdeczne podziękowania.

Tekst: Marta Kolanowska koordynator Szkolnego Kola Wolontariatu

Zdjęcia: MOPR Wolontariat Kielce