Lekcje z ZUS – poznaj ubezpieczenia społeczne Drukuj
Opublikował: Mateusz Olszewski. Przekazała do publikacji: Mariola Prędka.   
piątek, 16 listopada 2018
 

logoLekcje z ZUS to projekt edukacyjny dla uczniów szkół średnich. Dzięki niemu uczniowie mogą poznać zagadnienia związane z ubezpieczeniami społecznymi, które są niezbędne do podjęcia wielu ważnych decyzji dotyczących m.in.  życia zawodowego. Młodzież oprócz atrakcyjnych nagród rzeczowych – takich jak laptopy czy tablety- może wygrać również indeksy na studia. Szkoła, która przygotuje przyszłych laureatów, również otrzymuje sprzęt multimedialny. Pierwszy etap konkursu we wszystkich szkołach w kraju odbędzie się 27 listopada. Finał w kwietniu w Warszawie.

Lekcje z ZUS to 4 lekcje, po których uczeń będzie wiedział:

  • po co się ubezpieczamy,
  • jakie  świadczenia można otrzymać,
  • od czego zależy wysokość emerytury,
  • jak prowadzić firmę i płacić składki.

Coraz więcej chętnych

Z każdym rokiem w Lekcjach z ZUS bierze udział coraz więcej uczniów. W ubiegłym roku w naszym województwie było ich prawie 800 z 25 szkół.  Zainteresowanie tą tematyką rośnie – pokazują to nie tylko liczby, ale również postawa wielu uczniów, którzy decydują się na udział w olimpiadzie pn. Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych.

Dzielimy się wiedzą

Specjalnie na potrzeby Lekcji z ZUS i we współpracy z doświadczonym metodykiem ZUS opracował materiały dydaktyczne. Są w nich scenariusze lekcji i atrakcyjne multimedia do wykorzystania w klasie. ZUS zaprasza także nauczycieli na bezpłatne szkolenia. W każdym oddziale ZUS jest koordynator ds. komunikacji społecznej i edukacji, który pomoże przeprowadzić lekcje o ubezpieczeniach społecznych.

Weź udział w olimpiadzie

Uczniowie, którzy wzięli udział w Lekcjach z ZUS mogą zmierzyć się z innymi w olimpiadzie pn. Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych. Nauczyciele, którzy przeprowadzą cztery Lekcje z ZUS mogą zgłosić uczniów do udziału szkół w olimpiadzie. W tym roku szkolnym to już piąta edycja tego przedsięwzięcia. Na laureatów czekają indeksy i dodatkowe punkty w rekrutacjach na wiele uczelni oraz atrakcyjne nagrody rzeczowe. ZUS nie zapomina także o nauczycielach i szkołach. Dla nich są także nagrody.  W poprzednich edycjach szkoły reprezentujące świętokrzyskie zajęły raz 4 miejsce a  dwa lata temu pokonały wszystkich wygrywając etap centralny.

Więcej informacji znajdziesz tutaj: www.zus.pl/edukacja

 

Paweł Szkalej

Rzecznik Prasowy ZUS

woj. świętokrzyskiego

Poprawiony: piątek, 16 listopada 2018