Wojewódzkie święto plonów we Włoszczowie Drukuj
Opublikował: Mateusz Olszewski. Przekazała do publikacji: Ilona Marzec.   
wtorek, 04 września 2018
 

zajawkaW dniu 2 września 2018 r. we Włoszczowie odbyły się XVIII Świętokrzyskie Dożynki Wojewódzkie.

Powiat Buski reprezentowała delegacja wieńcowa z gminy Busko-Zdrój z miejscowości Zwierzyniec - Koło Gospodyń Wiejskich "Zwierzynianki" oraz strażacy z miejscowej jednostki OSP. Włodarzy samorządowych reprezentowali  Jerzy Kolarz Starosta Buski, Stanisław Klimczak Wicestarosta Buski, Wiesław Marzec i Krzysztof Gajek - Członkowie Zarządu Powiatu w Busku-Zdroju oraz Tomasz Mierzwa Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Busko-Zdrój.

 

Uroczysta Msza Święta odprawiona została w kościele parafialnym p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Następnie uczestnicy dożynek przeszli w barwnym i licznym korowodzie na stadion sportowy. Trzynaście delegacji z każdego powiatu województwa świętokrzyskiego błyszczało w korowodzie, który tworzyły jako pierwsze urokliwe mażoretki, kolejno orkiestra dęta w pięknych uniformach oraz żniwiarze. Dość długa trasa korowodu była okazją do podziwiania okolicy oraz częstowania się chlebem wypieczonym z tegorocznego ziarna.

 

Najważniejszym punktem dożynek był wybór najpiękniejszego wieńca, który będzie reprezentował województwo świętokrzyskie na Dożynkach Prezydenckich w Spale w najbliższą niedzielę.

Jury XVIII Świętokrzyskich Dożynek Wojewódzkich za najpiękniejszy wieniec dożynkowy uznało wieniec z Powiatu Ostrowieckiego, drugie miejsce zajął wieniec z Powiatu Kieleckiego, a trzecie miejsce wieniec z Powiatu Sandomierskiego. Wieniec z Powiatu Buskiego otrzymał wyróżnienie i pamiątkowy dyplom. Wszystkie wieńce przykuwały uwagę, były okazałe, misternie uplecione i bogato przystrojone, a wszystko to zgodnie z tradycją i obowiązującym regulaminem.

 

Podczas dożynek Powiat Buski zorganizował również stoisko promocyjne, na którym Koło Gospodyń Wiejskich z Wełcza gmina Busko-Zdrój zaprezentowało potrawy regionalne. Goście dożynkowi zapraszani byli do degustacji potraw z kuchni, w której króluje czosnek. Jedną z tych potraw była zupa czosnkowa. Wystrój stoiska nawiązywał do charakteru Wełcza - miejscowości, która słynie z uprawy czosnku. Czosnek wójczański został wpisany na listę produktów tradycyjnych.

 

Zarząd Powiatu dziękuje Kołom Gospodyń Wiejskich w Zwierzyńcu i w Wełczu oraz strażakom ochotnikom za udział w tegorocznym wojewódzkim święcie plonów. Wszystkim przekazujemy pozdrowienia i życzymy corocznych wspaniałych plonów.

 

Jerzy Kolarz

Starosta Buski

 

foto: Ilona Marzec