Strona główna Projekty i fundusze SPPW 60-lecie Domu Pomocy Społecznej w Zborowie
60-lecie Domu Pomocy Społecznej w Zborowie Drukuj
Opublikował: Mateusz Olszewski. Przekazała do publikacji: Ilona Marzec. Autor: Janusz Malara.
poniedziałek, 16 października 2017

zajawka10 października 2017 roku w Domu Pomocy Społecznej w Zborowie zorganizowano konferencję pn. „60 lat minęło” promującą Dom Pomocy i powstałe przy nim w 2015 roku lokale aktywizujące. Powstały dnia 1 października 1957 roku Dom Pomocy Społecznej w Zborowie obchodził 60-lecie istnienia.

Zgromadzonych na konferencji przywitała dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Zborowie Helena Bebel. W konferencji wzięli udział: w imieniu Marszałka Województwa Świętokrzyskiego Adama Jarubasa - Dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Barbara Jakacka-Green, Starosta Buski Jerzy Kolarz, Wicestarosta Buski Stanisław Klimczak, Wiceburmistrz Miasta i Gminy Busko-Zdrój Henryk Radosz, Komendant Powiatowy Policji w Busku-Zdroju nadkom. Jakub Kosiń, członkowie zarządu i radni powiatu buskiego, naczelnicy wydziałów Starostwa Powiatowego w Busku-Zdroju, wójt gminy Solec-Zdrój, dyrektor PCPR w Busku-Zdroju, dyrektor MGOPS w Busku-Zdroju, kierownik MGOPS w Daleszycach, kierownicy GOPS, dyrektorzy jednostek organizacyjnych powiatu buskiego, emeryci  i pracownicy Domu Pomocy Społecznej w Zborowie.

Podczas konferencji odczytano listy gratulacyjne przesłane od Dyrektora Departamentu Pomocy i Integracji Społecznej w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w Warszawie Krystyny Wyrwickiej oraz Marszałka Województwa Świętokrzyskiego Adama Jarubasa.

Przybyli na konferencję zapoznali się z 60-letnią historią Domu Pomocy Społecznej przedstawioną na prezentacji multimedialnej.

Nowoczesny obiekt o najwyższych standardach i jakości świadczonych usług oddany został w 2007 roku. Była to inwestycja realizowana przez Powiat Buski przy wsparciu środków z budżetu Państwa, PFRON oraz kontraktu wojewódzkiego. Całkowity koszt wynosił 4 855 654,62 zł. Obiekt ten w znacznym stopniu zmienił warunki zamieszkania dla 65 osób niepełnosprawnych intelektualnie, wymagających całodobowej opieki oraz warunki pracy personelu, jakie panowały przez 50 lat w Pałacu - dawnej siedzibie Domu.

Alternatywą dla osób w trudnej sytuacji życiowej, z uwagi na wiek, niepełnosprawność lub chorobę, potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu, są innowacyjne lokale aktywizujące dla 22 osób w pełni wyposażone w meble i sprzęt AGD oraz gabinety rehabilitacyjne i terapeutyczne  powstałe przy DPS w 2015 roku w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy, w których czynsz miesięczny z wyżywieniem  wynosi ok. 800,00 zł przy kosztach utrzymania 3 311,00 zł dla osób wymagających całodobowej opieki w Domu Pomocy Społecznej.

logo

Po prezentacji i okolicznościowych wystąpieniach dla uczestników konferencji  w tańcu czarno-białych nóg wystąpiły mieszkanki DPS w Zborowie, a uczennice z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 z Buska-Zdroju i Natalia Deszcz ze Zborowa zaśpiewały wiązankę piosenek.

Zaproszeni goście w podziękowaniu za przybycie otrzymali jubileuszowe kubki  i serduszka.

Foto: DPS Zborów, archiwum Starostwa Powiatowego w Busku-Zdroju

Poprawiony: wtorek, 17 października 2017