Strona główna Projekty i fundusze RPOWŚ 2014 - 2020 Kamień węgielny pod budowę nowego obiektu ZSTiO wmurowany!
Kamień węgielny pod budowę nowego obiektu ZSTiO wmurowany! Drukuj
Opublikował: Mateusz Olszewski. Przekazała do publikacji: Ilona Marzec. Autor tekstu: Anna Kułaga.
czwartek, 23 listopada 2017

logoue

zajawka17 listopada 2017 r., podczas uroczystości ślubowania klas pierwszych Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Busku - Zdroju, zorganizowanej w hali Powiatowego Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego, wmurowany został kamień węgielny pod budowę nowego obiektu dydaktycznego popularnej "Budowlanki".

Wszystkich zebranych powitała  dyrektor Lucyna Wojnowska, która w krótkim przemówieniu pogratulowała uczniom dobrego wyboru kierunków kształcenia oraz życzyła im bardzo dobrych wyników w nauce i wytrwałości w dążeniu do zrealizowania zamierzonych celów. Podkreśliła również wyjątkowy charakter piątkowego wydarzenia, dziękując wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji tak ważnego dla całej społeczności szkolnej projektu.

Uroczystość, swoją obecnością uświetniło wiele znamienitych osobistości, m. in. Krystian Jarubas Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Adam Jarubas Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Jerzy Kolarz Starosta Buski, Stanisław Klimczak Wicestarosta Buski,  Waldemar Sikora Burmistrz Miasta i Gminy Busko - Zdrój, Jan Bartosik reprezentujący Wojewodę Świętokrzyskiego oraz wielu innych zaproszonych gości.

Zgodnie z długoletnią tradycją, na uroczystość przybył również patron Szkoły, król Kazimierz Wielki, w rolę którego wcielił się Karol Błach uczeń klasy IV T G/K,  przywożąc w darze akt erekcyjny. Po okolicznościowych przemówieniach, Jakub Wenda uczeń kl. IV T A, pełniący rolę mistrza ceremonii, odczytał akt erekcyjny, który został podpisany przez Adama Jarubasa reprezentującego Zarząd Województwa Świętokrzyskiego, Jerzego Kolarza, Stanisława Klimczaka, Roberta Gwoździa i Wiesława Marca przedstawicieli Zarządu Powiatu Buskiego oraz dyrektor Lucynę Wojnowską. Akt erekcyjny podpisali również Sylwester Pałka
i Grzegorz Wojciechowski
dyrektorzy Zespołu Szkół Techniczno - Informatycznych oraz Powiatowego Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego, bowiem obie te jednostki oświatowe - w ramach tego samego projektu unijnego - również zostały poddane pracom remontowo - budowlanym polegającym m.in. na gruntownym remoncie Warsztatów Szkolnych, remoncie hali sportowej oraz rozbudowie Ośrodka o dodatkową siłownię, a także budowie boiska wielofunkcyjnego.

Następnie, do specjalnie przygotowanej tuby, włożono podpisany dokument, piątkowy numer gazety Echo Dnia, trzos z monetami oraz pamiątkowe fotografie szkolne. Oficjalnego aktu wmurowania kamienia węgielnego dokonali przedstawiciele władz wojewódzkich, powiatowych, dyrektorzy placówek oświatowych objętych projektem, wykonawcy oraz uczniowie nowo budowanej szkoły, z królem Kazimierzem Wielkim na czele. Monarcha, z wielkim dostojeństwem umieścił metalową tubę z aktem erekcyjnym w otworze południowej ściany nowo wznoszonego budynku dydaktycznego ZSTiO, a potem specjalnie do tego celu zakupioną kielnią, wybrani przedstawiciele: Poseł, Marszałek, Starosta Buski, Wicestarosta Buski, Burmistrz, radni, dyrektorzy szkół i placówek oświatowych, budowlańcy oraz uczniowie, zamurowali wycięcie w murze. Poświęcenia obiektu dokonał ksiądz Paweł Dyląg, wikariusz buskiej parafii Świętego Brata Alberta, w asyście księdza Roberta Woszczyckiego wikariusza parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny.

Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących będzie miał więc nową siedzibę w kompleksie, jaki powstaje przy Warsztatach Szkolnych Zespołu Szkół Techniczno – Informatycznych, który będzie nowoczesną i konkurencyjną bazą dydaktyczną do kształcenia zawodowego.

Projekt o nazwie "Budowa nowego budynku kształcenia zawodowego, budowa boiska wielofunkcyjnego o sztucznej nawierzchni, dobudowa do hali sportowej siłowni oraz wymiana posadzki sportowej, remont warsztatów na potrzeby szkolnictwa zawodowego, zakup wyposażenia do celów dydaktycznych" jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.  Wartość całego projektu wynosi 15,4 mln zł, z czego ponad 11,3 mln zł sfinansował Zarząd Województwa Świętokrzyskiego ze środków unijnych, a pozostałą część sfinansuje Powiat Buski.

Termin zakończenia inwestycji wyznaczono na 30 września 2018 r. Wykonawca złożył jednak publiczną deklarację, że postara się zakończyć prace wcześniej - tak, by uroczysta inauguracja roku szkolnego 2018/2019 odbyła się już w nowej siedzibie. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku szkolnym, nasi uczniowie będą się uczyć w nowym, w pełni wyposażonym budynku.

Po tej części uroczystości odbyła się ceremonia ślubowania klas pierwszych. Młodzież z klas o profilach: technik budownictwa, technik geodeta, technik hotelarstwa, technik architektury krajobrazu, monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie oraz elektryk, w obecności nauczycieli, rodziców, zaproszonych gości i samego króla Kazimierza Wielkiego, wypowiadając słowa przysięgi, zobowiązała się do godnego reprezentowania szkoły oraz kultywowania jej tradycji. Ślubowanie to niezwykle ważny moment dla szkoły i dla uczniów, od tego bowiem dnia stają się oni pełnoprawnymi członkami szkolnej społeczności i przysięgają wierność wartościom ważnym w perspektywie kierunku kształcenia, który wybrali.

Na koniec uroczystości dyrektor Lucyna Wojnowska wręczyła nagrody zwycięzcom dwóch konkursów związanych z patronem Budowlanki: Życie i panowanie Kazimierza Wielkiego oraz Ślady Kazimierza Wielkiego w naszym regionie.

Uczniom klas pierwszych gratulujemy, mając nadzieję, że słowa przysięgi będą dla nich drogowskazem prowadzącym do realizacji zamierzonych celów, a całej społeczności szkolnej życzymy rozpoczęcia kolejnego roku szkolnego w murach nowej szkoły.

Zdjęcia: Piotr Zoch