Wczesne wspomaganie rozwoju dla dzieci od 0 do maksymalnie 6 lat |
Opublikował: Mateusz Olszewski. Przekazała do publikacji: Ilona Marzec. | |||
środa, 07 lutego 2018 | |||
Od 1 grudnia 2017 r. Powiat Buski realizuje kompleksowy program wsparcia dla rodzin Za życiem, w ramach którego m.in. został powołany na terenie Powiatu wiodący ośrodek koordynacyjno - rehabilitacyjno – opiekuńczy. Funkcję jego pełni Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna w Busku – Zdroju.
W związku z tym do zadań Poradni należy w szczególności:
Co to jest wczesne wspomaganie rozwoju? Wczesne wspomaganie rozwoju jest formą pomocy dzieciom, których rozwój przebiega nieprawidłowo ze względu na wykrytą niepełnosprawność, dlatego powinno być podjęte jak najwcześniej. Są to kompleksowe, intensywne i wielospecjalistyczne działania mające na celu pobudzanie i stymulowanie ruchowego, poznawczego, emocjonalnego i społecznego rozwoju dziecka od chwili wykrycia u niego pierwszych sygnałów nieprawidłowego funkcjonowania do czasu podjęcia nauki w szkole. Kompleksową pomocą obejmuje się całą rodzinę dziecka.
Dla kogo jest przeznaczone wczesne wspomaganie rozwoju?
Wczesne wspomaganie rozwoju organizowane może być dla dzieci od 0 do maksymalnie 6 lat, tzn. od chwili wykrycia niepełnosprawności do podjęcia przez dziecko nauki w szkole.
Wczesnym wspomaganiem rozwoju powinny być objęte dzieci ze wszystkimi problemami rozwojowymi, a w szczególności z:
Wczesne wspomaganie rozwoju organizowane jest tylko dla dziecka, które posiada opinię o potrzebie tego wspomagania, wydaną przez publiczną poradnię psychologiczno – pedagogiczną, w tym poradnię specjalistyczną.
Kto prowadzi wczesne wspomaganie rozwoju? Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka prowadzi powołany przez dyrektora Poradni zespół wczesnego wspomagania zajmujący się pracą bezpośrednio z dzieckiem i jego rodziną. W skład zespołu wchodzą specjaliści posiadający przygotowanie do pracy z małymi dziećmi: pedagog posiadający kwalifikacje odpowiednie do niepełnosprawności dziecka, psycholog, logopeda. Jeśli zaistnieje taka potrzeba, zespół może być poszerzony o innych specjalistów, np.: terapeutów, fizjoterapeutów, rahabilitantów.
Co należy przede wszystkim do zadań zespołu wczesnego wspomagania rozwoju?
Do zadań w/w zespołu należy:
W jakim wymiarze organizuje się wczesne wspomaganie rozwoju dziecka?
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 24 sierpnia 2017 r. w sprawie organizowania wczesnego wspomagania rozwoju dziecka zajęcia są organizowane w wymiarze od 4 do 8 godzin w miesiącu, w zależności od możliwości psychofizycznych i potrzeb psychofizycznych dziecka. Natomiast zgodnie z porozumieniem zawartym między Ministerstwem Edukacji Narodowej a Powiatem Buskim na organizowanie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka w 2018 r. jest przeznaczonych 260 godzin, co daje 5 godzin tygodniowo. Zajęcia są prowadzone indywidualnie z dzieckiem i jego rodziną. Udział w zajęciach jest bezpłatny. Ponadto, zgodnie z art. 127 ust. 7 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, gmina może zorganizować bezpłatne dowożenie dziecka objętego wczesnym wspomaganiem rozwoju i jego opiekuna z miejsca zamieszkania do poradni, w której jest prowadzone wspomaganie.
Dlaczego wczesne wspomaganie rozwoju dziecka jest tak ważne?
Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka jest ważne, ponieważ:
Wczesna pomoc musi mieć charakter kompleksowy, tzn. być udzielana zarówno dziecku, jak i członkom jego rodziny. Problemy rodziców i innych domowników należy traktować jako tak samo ważne, jak zaburzenia w rozwoju dziecka. Wczesna pomoc dąży do optymalizacji funkcjonowania całego układu rodzinnego.
Szanowni Państwo, jeśli macie jakiekolwiek wątpliwości dotyczące rozwoju Waszego dziecka skontaktujcie się z Poradnią Psychologiczno – Pedagogiczną w Busku – Zdroju, ul. Mickiewicza 27, 28 – 100 Busko – Zdrój, tel. 41 378-35-97 lub 501 356 354.
Zapraszamy
Autor: Renata Krzemień Naczelnik Wydz. EK
|
|||
Poprawiony: środa, 07 lutego 2018 |