Strona główna Edukacja, Kultura i Sport Czytali dzieciom z Joanną Nawrot
Czytali dzieciom z Joanną Nawrot Drukuj
środa, 29 listopada 2017

zajawkaPopierając ogólnopolską akcję Cała Polska Czyta Dzieciom, w dniu 14 listopada 2017 r. już po raz piąty w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Broninie odbyło się spotkanie promujące głośne czytanie dzieciom.

"Bez względu na to ile masz zajęć, najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla przyszłości swojego dziecka, oprócz okazywania mu miłości przez przytulanie, jest codzienne głośne czytanie oraz radykalne ograniczenie telewizji."

Jim Treleas

W tym roku w iście bajkowej scenografii czytano wiersze Michała Rusinka z tomiku Wierszyki domowe.

Jak co roku aktywnie do akcji przyłączyli się rodzice. Do wspólnego czytania zaproszono wyjątkowego gościa - artystkę sopranową panią Joannę Nawrot, solistkę scen polskich i międzynarodowych, która posiada w repertuarze liczne arie operowe, operetkowe, utwory musicalowe, piosenki filmowe oraz piosenki z repertuaru m.in. Anny German.

Przybyłych gości serdecznie przywitał pan Dyrektor Wiesław Waga, który podkreślił wielkie znaczenie i misję akcji promującej głośne czytanie dzieciom, jej wartość edukacyjną, emocjonalną i moralną. Uczniowie Szkoły Podstawowej natomiast przywitali wszystkich przybyłych piosenką Witajcie w naszej bajce J. Brzechwy, do której choreografię wytrwale ćwiczyli, chcąc tym sprawić niespodziankę swoim rodzicom.

W tym dniu wiersze czytali:  panie Jolanta Żurek i Iwona Bąk wicedyrektorki Ośrodka, pani Dagmara Praszkiewicz - psycholog, panie: A. Gałka, B. Niżnik, D. Ściana, A. Fijołek, D. Boroń, I. Piątek – rodzice i oczywiście szczególny gość pani Joanna Nawrot. Wśród wybranych wierszy znalazły się:  Lampka nocna, Klucz, Jabłoń, Salon, Przedpokój, Pralka, Pudło, Próg, Umywalka, Wazon, Okno, Sypialnia, Łazienka. Dzieci z niecierpliwością i wielką uwagą słuchały kolejnych wierszy o domowych przedmiotach prowadzących w ukryciu podwójne życie. Niezwykłą niespodziankę najmłodszym sprawiła pani Joanna, która specjalnie dla nich zaśpiewała piosenkę Margarita, kołysankę Bernarda Flisa Mój synku uśnij że mi. Dla starszej widowni natomiast zaprezentowała piosenki Anny German: Człowieczy los, Zorba i ty, oraz Pomyśl o mnie. Oczywiście nie obyło się bez bisu, gromkich oklasków i owacji na stojąco.  Ogromne wzruszenie u artystki wywołał portret jej osoby wykonany przez pana Wojciecha Półciennika nauczyciela SOSW w Broninie. Uczniowie wręczyli symboliczne podziękowania lektorom, za niezwykle interesującą interpretację tekstu literackiego, który przeniósł ich w niezwykły świat oraz promowanie książek poprzez aktywny udział w akcji Cała Polska Czyta Dzieciom. Spotkanie było pełne radości, spontaniczności i pozytywnych emocji.

Rodzicu, nauczycielu - czytajmy dziecku dla przyjemności 20 minut dziennie, codziennie.

Autor: Iwona Sobik, Agnieszka Bucka

Foto: Marcin Wójcik