Strona główna Edukacja, Kultura i Sport Wycieczka do Budzynia w ramach programu „Las w czterech porach roku"
Wycieczka do Budzynia w ramach programu „Las w czterech porach roku" Drukuj
środa, 08 listopada 2017

zajawkaW ramach współpracy z Kołem Łowieckim "Orzeł" nr 2 w Busku-Zdroju uczniowie klas I, II i III Szkoły Przysposabiającej do Pracy  w Broninie wraz z nauczycielami byli na wycieczce w Budzyniu. Było to kolejne spotkanie pod hasłem "Bajkowy las jesienią".  Korzystając z pięknej jesiennej pogody uczniowie odbyli wspaniałą lekcję przyrody na łonie natury.

Myśliwi ciekawie i barwnie opowiadali o zwyczajach i życiu zwierząt leśnych, o sposobach ich dokarmiania, metodach rozpoznawania tropów, o koniecznych łowach, a także o tym, jak zachować się podczas spotkania z dzikimi zwierzętami. Wędrując po lesie uczniowie obserwowali i rozpoznawali różne gatunki drzew i krzewów, liści i owoców, podziwiali ich różnorodne barwy i odcienie. Jesień to czas owocowania wielu drzew znajdujących się w lesie: kasztanowców, dębów, buków, klonów, itd. Uczestnicy wycieczki obejrzeli ambonę, paśnik i lizawkę. Mieli możliwość zobaczenia z bliska tropów łosia, dzika i sarny. Prezes Koła Łowieckiego "Orzeł" pan Czesław Biskup wraz z łowczym panem Markiem Kargulewiczem opowiedzieli uczniom o swoich doświadczeniach związanych z myślistwem oraz o różnych gatunkach zwierząt, jakie można spotkać w naszych okolicznych lasach.

W opowieściach pojawiało się dużo gwarowych, myśliwskich określeń, które bardzo spodobały się uczniom. Dowiedzieli się oni np. co to są słuchy, trzeszcze, omyk, badyle, skoki, świece, szable, fajki. Spotkaniu towarzyszyła bardzo miła i serdeczna atmosfera. Z Nadleśnictwa Kielce uczniowie otrzymali sadzonki drzew: świerka i brzozy, które zostaną posadzone na terenie Ośrodka w ramach zajęć z przysposobienia do pracy. Piękno jesiennej przyrody młodzież uwieczniła na zdjęciach. Najciekawsze z nich będą zaprezentowane na wystawie pod tytułem "Bajkowy las jesienią".

Autor tekstu: A. Śmiech, B. Gradzik

Foto: A. Śmiech, B. Gradzik