Strona główna Edukacja, Kultura i Sport Trzy dni z piosenką Mirka Breguły i zespołu Universe
Trzy dni z piosenką Mirka Breguły i zespołu Universe Drukuj
Opublikował: Mateusz Olszewski. Przekazała do publikacji: Ilona Marzec. Autor tekstu: Małgorzata Bębenek
piątek, 03 listopada 2017

zajawkaTwórczości Mirka Breguły – współzałożyciela i lidera zespołu Universe, a zarazem autora tekstów i kompozytora, będzie treścią jubileuszowej edycji Ogólnopolskiego Turnieju Piosenki Poetyckiej w Busku-Zdroju.

Dnia 17 listopada 2017 r. Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Niepełnosprawnych Ruchowo w  Busku-Zdroju we współpracy z Uzdrowiskiem Busko-Zdrój S.A. organizuje X edycję Turnieju - „Mirek Breguła 2017” - w 10 rocznicę jego śmierci.

Wydarzenie to będzie miało miejsce w sali koncertowej sanatorium Marconi  w godz. 9:00-13:30. Gośćmi  honorowi będą: Tomasz Breguła, syn Artysty, Jego siostra Beata Haładus i Henryk Czich – przyjaciel Mirka Breguły, obecny lider zespołu Universe. Ogólnopolski Turniej Piosenki Poetyckiej w ciągu tych 10 lat, dzięki honorowemu patronatowi władz i instytucji publicznych – Marszałka Województwa Świętokrzyskiego, Wojewody Świętokrzyskiego, Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty w Kielcach, Prezesa Uzdrowiska Busko-Zdrój S.A.;  samorządowych – Burmistrza Miasta i Gminy Busko-Zdrój i Starosty Buskiego;  obecności zaproszonych gości honorowych, takich jak: Wojciech Młynarski, Jacek Cygan, Andrzej Poniedzielski, Marek Dutkiewicz oraz dzięki patronatowi medialnemu Telewizji Świętokrzyskiej, TVP3 Kielce, Radia Kielce, TV Ponidzie, Tygodnika Ponidzia, Echa Dnia, , Milart Studio, stał się już rozpoznawalnym festiwalem piosenki poetyckiej w województwie świętokrzyskim. Jest to prawdopodobnie jedyny w Polsce festiwal organizowany przez młodzież niepełnosprawną, skierowany do pełnosprawnych rówieśników. To zupełnie inny wymiar integracji, który przynosi niezwykłe rezultaty w pracy pedagogów tej placówki.

W X edycji rywalizować będzie młodzież szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z sześciu województw. Niepełnosprawna młodzież Ośrodka, będąca gospodarzem tego festiwalu, pełni na nim funkcje konferansjerów, obsługi technicznej, dziennikarskiej, a także solistów. Pozwala to jej odzyskać wiarę w siebie, wzmocnić poczucie wartości oraz realizować własne pasje. W tym roku, w ramach obchodów jubileuszu Turnieju, mieszkańcy naszego miasta i kuracjusze będą mogli przeżyć trzy dni z piosenką Mirka Breguły i zespołu Universe - zespołu, który w tym roku obchodzi swoje 35-lecie powstania. 18 listopada br. w sobotę o godz. 15:00 przewidziany jest koncert Universe organizowany przez Uzdrowisko Busko-Zdrój S.A. i Starostwo Powiatowe w Busku-Zdroju w sali koncertowej sanatorium Marconi,  a 19 listopada, w niedzielę, dzięki staraniom księdza prałata Marka Podymy, również o godz. 15:00 - koncert ewangelizacyjny lidera Universe - Henryka Czicha w kościele pw. Św. Brata Alberta w Busku-Zdroju. Motto tego weekendu z piosenką Mirka Breguły i zespołu Universe, zaczerpnięte z piosenki „Znów kochać kwiaty”, brzmi: „Lubię być tam, gdzie słychać śpiew/ gdzie wszystkim wystarcza miłość” – zatem w imieniu Organizatorów zapraszamy wszystkich tam, gdzie będzie słychać stare, niezapomniane przeboje: „Wołanie przez ciszę”, „W perły zmienić deszcz”, „Mr Lennon”, czy „Tyle chciałem ci dać”, ale także nowe kompozycje tego zespołu.

Poprawiony: piątek, 03 listopada 2017