herb
herb
herb
herb
herb
herb
herb
herb
Strona główna Edukacja, Kultura i Sport Ośrodek zaprogramowany
Ośrodek zaprogramowany Drukuj
Opublikował: Mateusz Olszewski. Przekazała do publikacji: Ilona Marzec.   
czwartek, 29 czerwca 2017
 

zajawkaPod koniec roku szkolnego, 19 czerwca 2017 r. w auli głównej Politechniki Świętokrzyskiej miała miejsce konferencja „Programowanie w szkole” zorganizowana przez Kuratorium Oświaty w Kielcach, Centrum Kształcenia Ustawicznego Politechniki Świętokrzyskiej.

Wzięli w niej także udział przedstawiciele szkół i organów prowadzących z województwa świętokrzyskiego. Celem konferencji było zapoznanie uczestników z podstawą programową i problematyką nauczania programowania w szkołach oraz przedstawienie oferty Politechniki Świętokrzyskiej kształcenia nauczycieli programowania, w związku z rosnącym zapotrzebowaniem programistów na rynku pracy. W ramach dobrych praktyk zaprezentowali się podczas konferencji przedstawiciele szkół, w których wdrożono nowoczesne rozwiązania w zakresie nauczania programowania. Niemałym zaskoczeniem dla uczestników była bogata oferta edukacyjna Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Busku - Zdroju, przedstawiona przez wicedyrektora Waldemara Wójcika.

 

Oferta edukacyjna Zespół  Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Busku-Zdroju

 

 

 

ZAPROGRAMUJ ROBOTA I … SWOJĄ KARIERĘ

 

Jak się okazało, placówka ta od kilku lat wprowadza nowe technologie np. dodatkowe zajęcia dla uczniów w ramach projektu „Link do przyszłości. Zaprogramuj swoją karierę”. Zajęcia były prowadzone w formie warsztatów, gdzie uczniowie z poziomu języka Scratch programowali roboty o nazwie Finch, wypożyczone w tym celu przez szkołę. Efektem finalnym projektu, cieszącego się wyjątkowym zainteresowaniem uczniów, były wewnątrzszkolne zawody w kodowaniu robotów „Finch i Labirynt”, podczas których należało jak najszybciej przejechać labirynt uprzednio zaprogramowanym robotem. Programowanie robotów na zajęciach szkolnych czy pozaszkolnych jest innowacyjną metodą nauczania, rozwijającą umiejętność logicznego myślenia, gdyż uczniowie nie kodują tylko wirtualnej rzeczywistości, ale fizyczny obiekt, którym można kierować i planować jego ruchy, również przy wykorzystaniu czujników robota. Ośrodek dysponuje wykwalifikowaną kadrą nauczycieli informatyków, którzy, uczestnicząc w wielu projektach, m.in. „Świętokrzyskiej Akademii Młodych Informatyków”, przekazują swoim uczniom najnowszą wiedzę z zakresu programowania np. robotów Lego Mindstorms. Dzięki środkom własnym i sponsorom, Ośrodek zakupił wymienione roboty do zajęć prowadzonych w ramach projektu w Gimnazjum i Technikum.

 

NA STYKU EDUKACJI I BIZNESU

 

W związku z rosnącym zainteresowaniem uczniów szeroko rozumianym  programowaniem, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Busku-Zdroju nabył zestawy płytek Arduino UNO wraz z podstawowymi elementami elektronicznymi – platformy, przy pomocy której można samodzielnie wykonać np. automatyczny sterownik rolet w oknach, sterownik oświetlenia i ogrzewania w akwarium, czy też zbudować i oprogramować robota własnej konstrukcji. Uczniowie I i III klasy Technikum uczestniczący w zajęciach programowania w języku C++, przy pomocy wymienionych wyżej zestawów, samodzielnie zaprogramowali proste urządzenie: czujnik światła ze wskazówką, miernik odległości i termometr z wyświetlaczem LCD. Ośrodek współpracuje z kilkoma znanymi krakowskimi firmami z branży IT, między innymi - LANSTER czy ATMAT, organizując spotkania uczniów z jego przedstawicielami. Spotkania te mają formę warsztatów, podczas których młodzież ma możliwość np. samodzielnego wykonania i przetestowania okablowania strukturalnego. Przedstawiciel firmy ATMAT przeprowadził także dla uczniów Technikum warsztaty z obsługi drukarki 3D i programu typu CAD. Szczególnym zainteresowaniem uczniów cieszył się pokaz skanowania przedmiotów „w locie”.


ZAINWESTUJ W PRZYSZŁOŚĆ!

 

Od 1 stycznia 2018 r. w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Niepełnosprawnych Ruchowo w Busku-Zdroju będzie realizowany projekt pod nazwą „Inwestycja w przyszłość”, współfinansowany ze środków Unii Europejskiej, zakładający m.in. realizację przez uczniów Ośrodka staży i praktyk w firmach informatycznych, mechanicznych itp. zgodnie z wybranym kierunkiem kształcenia. Najbardziej innowacyjnymi zajęciami będzie nauka projektowania przedmiotów 3D, przy pomocy programu typu CAD i ich wydruk, na zakupionej drukarce 3D. W ramach projektu będą organizowane bezpłatne kursy prawa jazdy, warsztaty wizażu i makijażu, będzie można zdobyć uprawnienia spawalnicze oraz zapoznać się z programami do obsługi finansowej firm. W ramach tego projektu uczniowie Ośrodka będą poszerzać swoje umiejętności związane z programowaniem tym razem w języku Pyton, poprzez uczestnictwo w kursie obsługi i programowania mikrokomputera Raspberry Pi. Jak się okazało, dotychczasowe inicjatywy Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Niepełnosprawnych Ruchowo w Busku-Zdroju w wysokim stopniu realizują już na dzień dzisiejszy założenia zarówno Kuratorium Oświaty w Kielcach, jak i Politechniki Świętokrzyskiej, w zakresie nauczania programowania w szkole.

 

SZKOŁY I ATUTY OŚRODKA

 

Przedstawiona na konferencji w Kielcach prezentacja zawierała także ofertę edukacyjną tej placówki, mającej ponad 45-letnia tradycję. Ośrodek kształci młodzież w:

  1. Gimnazjum,
  2. Liceum Ogólnokształcącym,
  3. Technikum (technik informatyk, elektryk, mechanik, elektronik, ekonomista),
  4. Branżowej Szkole I stopnia: mechanik-monter maszyn i urządzeń, elektromechanik, ślusarz, elektromechanik, krawiec (jedyny kierunek w województwie świętokrzyskim). Od roku szkolnego 2017/18 w tej Szkole będzie realizowana innowacja pedagogiczna – spawanie metodą MAG),
  5. Szkole Policealnej (stacjonarnej, bezpłatnej) w zawodach: technik administracji, technik informatyk, technik BHP.

 

Ponadto Ośrodek oferuje bezpłatne Kwalifikacyjne Kursy Zawodowe z obszarów kształcenia: administracyjno-usługowego, elektryczno-elektronicznego oraz mechanicznego i górniczo-hutniczego.

Atutem Ośrodka jest brak barier architektonicznych (w jednym obiekcie: szkoły, warsztaty, internat, dział rehabilitacji, basen, stołówka), pomoc psychologiczno-pedagogiczna, doradztwo zawodowe, pomoc uczniom w nauce i własnym rozwoju. Co ważne, pobyt w internacie jest bezpłatny, a istnieje także możliwość zwolnienia z kosztów wyżywienia. Najistotniejszy jest fakt, że Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Niepełnosprawnych Ruchowo w Busku-Zdroju jest placówką nakierowaną na zindywidualizowany, wszechstronny rozwój młodzieży i wyposażenie jej w wiedzę i umiejętności umożliwiające dalszą naukę lub podjęcie pracy zawodowej.

 

Dane kontaktowe:

Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy
dla Niepełnosprawnych Ruchowo w Busku-Zdroju
ul. Rehabilitacyjna 1, 28-100 Busko-Zdrój
tel. 41-378-41-19
e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

www.sosw.busko.pl

 

Foto: Tomasz Lalewicz i Tomasz Wojtyś

 

Wydział Edukacji, Kultury i Kultury Fizycznej
w Starostwie Powiatowym w Busku-Zdroju

Poprawiony: piątek, 30 czerwca 2017