Strona główna Aktualności Mieszkania aktywizujące czekają w Zborowie
Mieszkania aktywizujące czekają w Zborowie Drukuj
Opublikował: Piotr Cira, Przekazał do publikacji: Ilona Marzec
środa, 12 października 2016

image001   W dniu 4 października 2016 roku w Domu Pomocy Społecznej w Zborowie odbyła się konferencja pod nazwą „Zadania lokali aktywizujących nową jakością usług społecznych na drodze do samodzielnego życia”, adresowana do pracowników pomocy społecznej z terenu powiatu buskiego i powiatów sąsiednich. Inicjatorem spotkania był Starosta Buski Jerzy Kolarz przy współpracy z Dyrektorem DPS Heleną Bebel.

Celem spotkania była promocja lokali aktywizujących oraz omówienie zadań tej formy pomocy, wraz z prezentacją lokali działających w Domu Pomocy Społecznej w Zborowie.

Gościem honorowym konferencji była Pani Anna Gromska – Dyrektor Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego w Kielcach.

W konferencji wzięli udział Burmistrzowie, Wójtowie, Dyrektorzy i Kierownicy PCPR, Dyrektorzy i Kierownicy MGOPR, Kierownicy i pracownicy OPS i GOPS. Łącznie w konferencji wzięło udział 38 osób.

image003

Lokale aktywizujące są formą świadczeń, przysługującą osobom, które ze względu na trudną sytuację życiową, wiek, niepełnosprawność lub chorobę potrzebują wsparcia
w codziennym funkcjonowaniu, ale nie wymagają usług w zakresie świadczonym przez jednostkę całodobowej opieki.

Każdy z siedmiu lokali znajdujących się w DPS w Zborowie obejmuje dwa pokoje jedno lub dwuosobowe wraz ze wspólną łazienką, aneksem wypoczynkowym i kuchennym, dostosowanym do potrzeb osób niepełnosprawnych.

image005

Zastosowane rozwiązania techniczne umożliwiają optymalnie samodzielne funkcjonowanie osobom z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Lokatorzy lokali mogą liczyć na pomoc i wsparcie w rozwiązywaniu codziennych problemów.

Skierowanie do lokalu aktywizującego wydawane jest w trybie decyzji administra-cyjnej przez dyrektora lub innego uprawnionego pracownika pomocy społecznej działającego z upoważnienia Wójta, Burmistrza lub Prezydenta Miasta. Osoba skierowana do zamieszkania w lokalu zawiera umowę-kontrakt trójstronny z Dyrektorem DPS i właściwym Ośrodkiem Pomocy Społecznej.

Czynsz miesięczny w lokalu aktywizującym wynosi 200,00 zł w okresie letnim i ok. 250,00 zł. w okresie zimowym.

Istnieje możliwość korzystania z wyżywienia całodobowego w kwocie 17,84 zł za dzień. Więcej informacji dotyczących lokali aktywizujących i wzory dokumentów w zakładce Dokumenty na stronie internetowej Domu Pomocy Społecznej w Zborowie.

image007

Foto: DPS Zborów