Strona główna Aktualności Festyn Rodzinny „Nie Ma Jak Rodzina”
Festyn Rodzinny „Nie Ma Jak Rodzina” Drukuj
Opublikował: Piotr Cira, Przekazał do publikacji: Ilona Marzec
środa, 15 czerwca 2016

IMGP5494

10 czerwca 2016 r. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Busku – Zdroju zorganizowało w Muszli Koncertowej w Parku Zdrojowym Festyn Rodzinny „Nie Ma Jak Rodzina” promujący rodzicielstwo zastępcze.

Patronat Honorowy nad imprezą objął Przewodniczący Rady Powiatu w Busku-Zdroju Andrzej Gądek oraz Starosta Buski Jerzy Kolarz, którzy również dokonali uroczystego otwarcia wraz z Dyrektorem Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Busku – Zdroju Andrzej Smulczyńskim oraz Prezesem Uzdrowiska Busko – Zdrój S.A. Wojciechem Legawcem.

W pierwszej części Festynu  występy artystyczne zaprezentowali uczniowie ze szkół i przedszkoli z Buska – Zdroju i Zbludowic: Przedszkole Artystyczno – Językowe „Słoneczko”, Publiczne Przedszkole nr 3, Zespół Placówek Oświatowych, Zespół Szkół Techniczno – Informatycznych oraz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1. Dwa utwory zaśpiewała także Anita Dłubak z Ośrodka Szkolno Wychowawczego dla Niepełnosprawnych Ruchowo w Busku-Zdroju. Podczas Festynu dzieci mogły korzystać z mobilnego placu zabaw - ogromnej dmuchanej zjeżdżalni, basenu z piłeczkami. Na Buski Festyn przyjechał nawet Koziołek Matołek z Pacanowa.

Podczas Festynu Rodzinnego po raz trzeci odbył się Bieg Rodzinny „Zielony kilometr”, którego celem było rozpowszechnianie idei biegania jako najlepszej formy aktywnego wypoczynku oraz promowanie zdrowego stylu życia wśród rodzin. Najszybciej biegały dzieci z Placówki Opiekuńczo – Wychowawczej w Pacanowie.

Ponadto podczas Festynu swoje stoiska zaprezentowały Placówki Opiekuńczo-Wychowawcze z Pacanowa i Winiar, Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna z Buska – Zdroju.

Każdy, kto przyszedł na Festyn Rodzinny mógł poszerzyć swoją wiedzę z obszaru bezpieczeństwa, którą przekazywali policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Busku - Zdroju. Mundurowi prezentowali najmłodszym uczestnikom Festynu radiowóz oraz sprzęt wykorzystywany w codziennej służbie. Dzieci mogły założyć elementy umundurowania policyjnego oraz wyposażenia służącego do zabezpieczenia imprez masowych, jak również oznakować swoje rowery.

Podobnie buscy strażacy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej zachęcali do przymierzenia czerwonego kasku, obejrzenia od środka samochodu bojowego.

Pracownice Zespołu Opieki Zdrowotnej z Buska – Zdroju bezpłatnie przeprowadziły pomiar ciśnienia tętniczego oraz pomiar poziomu cukru we krwi. Udzielały także informacji na temat: „Jak przygotować się do macierzyństwa”, szkoły rodzenia, jak również  programu profilaktycznego raka szyjki macicy.

W drugiej części Festynu zaprezentowały się Natalia Wróbel, Emilia i  Nikola Kozioł, Nikola Wróbel oraz Klaudia Kozioł - laureatki wielu międzynarodowych konkursów wokalnych. Następnie swoje występy artystyczne przedstawiły zespoły taneczne z Buska – Zdroju: Perfekta Dance Academy Sylwany Mazur oraz Studio Tańca i Ruchu Scenicznego MIMESIS Huberta Stachury. Jak co roku Starosta Buski oraz Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie podziękowali za trud i wychowanie włożone w wychowanie przyjętych do rodziny zastępczej dzieci -rodzinie zastępczej Państwa Krystyny i Hieronima Lis .

W ramach promocji rodzicielstwa zastępczego podczas Festynu przekazano rodzinom zastępczym symbolicznie Decyzje Administracyjne w związku z przyznaniem dodatku wychowawczego 500 plus.

Dla wszystkich wytrwałych uczestników Festynu  w godzinach popołudniowych podano gorący posiłek – bigos.

Festyn Rodzinny „ Nie Ma Jak Rodzina” zgromadził ogromną publiczność, bo ponad 500 osób.

Podczas Festynu można było przekazać swoje marzenia…, które na zakończenie zostały przesłane - do nieba przez Dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Andrzeja Smulczyńskiego. Mamy nadzieję, że wszystkie się spełnią.

Na zakończenie imprezy odbył się koncert Orkiestry Huty Szkła Gospodarczego Tadeusza Wrześniaka ze Staszowa, która cieszy się ogromną popularnością wśród mieszkańców powiatu buskiego.

foto: archiwum PCPR