Strona główna Aktualności XIV Świętokrzyskie Dożynki Wojewódzkie

PATRONI MEDIALNI:

loga

logoTVPKielceEcho_logo1

Rolnicze świętowanie rozpocznie o godz. 11.45 przemarsz delegacji i gości dożynkowych do kościoła św. Brata Alberta w Busku-Zdroju, gdzie o godz. 12.00 odbędzie się uroczysta dożynkowa msza święta w intencji świętokrzyskich rolników, poświęcone zostaną także wieńce dożynkowe, przygotowane przez powiaty (godzina 13.15). Po nabożeństwie - o godzinie 13.30 korowód dożynkowy przejdzie ulicami miasta na teren stadionu sportowego przy ul. Kusocińskiego 3, gdzie rozpocznie się obrzęd dożynkowy. Tradycyjnie, starostowie dożynek, którymi będą w tym roku Lilla Piasecka z Kołaczkowic w gminie Busko-Zdrój i Wiesław Mazur z Sarbic Drugich w gminie Łopuszno, wręczą gospodarzowi dożynek marszałkowi województwa świętokrzyskiego bochen chleba upieczonego z mąki pochodzącej z ostatnich zbiorów. Odbędą się także prezentacje "ośpiewania" i "obtańczenia" wieńców dożynkowych. W części artystycznej zaplanowano o godzinie 15.30 folkowe widowisko regionalne „Świętokrzyskie granie", a o godzinie 17.30 program estradowy w wykonaniu Grupy Artystycznej „Iskra" z Ożarowa. Niezwykle atrakcyjnie zapowiada się także pokaz musztry paradnej oraz gry i zabawy jazdy konnej w  wykonaniu Kieleckiego Ochotniczego Szwadronu  Kawalerii im. 13. Pułku Ułanów Wileńskich. O godzinie 19.00 rozpocznie się „Gościniec Gwiazd".  Świętowanie zakończy o godz. 20.00 dożynkowa zabawa ludowa „W ponidziańskich rytmach”. Imprezie towarzyszyć będzie wystawa płodów rolnych, maszyn i urządzeń do produkcji rolnej.

Organizatorami   tegorocznych dożynek wojewódzkich są: Urząd Marszałkowski, Starostwo Powiatu Buskiego, Miasto i Gmina Busko-Zdrój, Świętokrzyska Izba Rolnicza oraz Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach.

źródło: http://www.wdk-kielce.pl

Poprawiony: poniedziałek, 08 września 2014