herb
herb
herb
herb
herb
herb
herb
herb
Strona główna Aktualności Dożynki Powiatowe - Gnojno 2013
Dożynki Powiatowe - Gnojno 2013 Drukuj
Opublikował: Piotr Cira, Przekazała do publikacji: Ilona Marzec   
piątek, 06 września 2013
 

Zajawka    1 września 2013 r. w Gnojnie odbyły się jubileuszowe X Dożynki Powiatowe. Dziękowaliśmy za tegoroczne plony, za trud całorocznej pracy wszystkim rolnikom, młodzieży i dzieciom pomagającym w gospodarstwach oraz ludziom związanym z produkcją,  przetwórstwem i obrotem rolnym.
    Gospodarzami dożynek był Zarząd Powiatu w Busku-Zdroju oraz Wójt Gminy Gnojno, a Starostami byli: Pani Magdalena Baran z miejscowości Podgaje gm. Busko-Zdrój i Pan Józef Domański z miejscowości Janowice Poduszowskie gm. Gnojno.

    Uroczysta Msza Święta odprawiona została w kościele parafialnym p.w. Świętego Jana Chrzciciela w Gnojnie. Homilię wygłosił ksiądz Dziekan Marek Podyma, który w tej właśnie parafii zaczynał swoją drogę kapłańską, co z wielkim sentymentem wspominał. Po mszy korowód z wieńcami dożynkowymi, prowadzony przez Szwadron Jazdy Konnej Państwa Agnieszki i Pawła Wysockich z Lubani w gminie Chmielnik ruszył w stronę placu dożynkowego – nowoczesnego boiska szkolnego. Korowód ubarwiały mażoretki ze Skalbmierza, a oprawę muzyczną zapewniła Kapela „Wiśliczanie”.

Gospodarze dożynek: Jerzy Kolarz Przewodniczący Zarządu Powiatu w Busku-Zdroju oraz Jolanta Stachowicz Wójt Gminy Gnojno, przywitali wszystkich zebranych, a w szczególności rolników z terenu Powiatu Buskiego:
„Tegoroczne żniwa nie należały do łatwych, mokra wiosna, burze i gradobicia, suche lato nie sprzyjały wegetacji i plonowaniu. Ale rolnicy, mocno zahartowani przez lata pracy, poradzili sobie z przeciwnościami losu i na pewno chleba nam nie zabraknie”.

Nastąpiła prezentacja Starostów tegorocznych dożynek powiatowych:
Pani Magdalena Baran z miejscowości Podgaje, gm. Busko-Zdrój wspólnie z mężem prowadzi duże gospodarstwo rolne o powierzchni ponad 16 ha, uprawia ogórki, truskawki, ziemniaki i zboża. Jest przewodniczącą Koła Gospodyń Wiejskich w Podgajach. Pełniła funkcję starościny podczas dożynek gminnych w Podgajach w 2009 roku. Chętnie udziela się społecznie.

Pan Józef Domański wraz z żoną i trójką dzieci mieszka w miejscowości Janowice Poduszowskie, gm. Gnojno i prowadzi gospodarstwo rolne o pow. 13,21 ha. Gospodarstwo posiada profil produkcji ogólnorolny, w głównej mierze jest to produkcja sadownicza o pow. 7 ha, uprawa truskawek o pow. 0,65 ha w pozostałej powierzchni uprawa zbóż.Udziela się społecznie, służąc m. in. swoja radą i pomocą w organizowaniu różnego rodzaju przedsięwzięć na terenie gminy Gnojno. Systematycznie uczestniczy w konferencjach, warsztatach oraz szkoleniach rolniczych organizowanych na terenie powiatu buskiego, gdzie pogłębia swoją dotychczasowa wiedzę. Jest osobą uczynną, otwartą i lubianą w swoim otoczeniu oraz niezwykle zaangażowaną w sprawy wsi i społeczeństwa, zarówno gminy Gnojno, jak i powiatu buskiego.

    Po tej prezentacji Starostowie dożynek przekazali Gospodarzom dwa bochny chleba wypieczone z tegorocznych zbiorów, po pokrojeniu chlebów, częstowali nimi wszystkich zebranych, a Kapela „Wiśliczanie” zaintonowała pieśń „Jeśli nie znasz smaku chleba”.

    Tegoroczne uroczystości dożynkowe zaszczyciła swoją obecnością delegacja z Rejonu Mohylow-Podolski na Ukrainie, z którym Powiat Buski osiem lat temu podpisał Umowę o partnerstwie i współpracy. Na czele delegacji stała Natalia Kosarczuk Pierwszy Zastępca Przewodniczącego Rządowej Administracji Rejonowej Rejonu Mohylow – Podolski, która odczytała list z pozdrowieniami od Michaiła Wdowcowa Przewodniczącego Rządowej Administracji Rejonowej Rejonu Mohylow – Podolski oraz przekazała tradycyjnie udekorowany i wypieczony na Ukrainie bochen chleba Gospodarzom dożynek, którzy również obdarowali zagranicznych gości naszym tradycyjnym chlebem.

    Następnym punktem uroczystości dożynkowych była prezentacja i ośpiewanie wieńców. I tak, Miasto i Gminę Busko-Zdrój reprezentowały Słabkowice, Gminę GnojnoJanowice Poduszowskie, Gminę Nowy Korczyn – miejscowość Nowy Korczyn, Gminę PananówŻabiec, Gminę Solec-ZdrójKików, Gminę StopnicaMietel, Gminę TuczępyWierzbica i Gminę WiślicaSzczytniki.  Komisja konkursowa, której przewodniczył Lech Sołtysiak Naczelnik Wydziału Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska w Starostwie Powiatowym w Busku-Zdroju, dokonała oceny wieńców dożynkowych i przyznała następujące nagrody:
I miejsce        - miejscowość Kików, gm. Solec-Zdrój
II miejsce       - miejscowość Wierzbica, gm. Tuczępy,
III miejsce      - miejscowość Nowy Korczyn, gm. Nowy Korczyn,

natomiast pozostałe delegacje wieńcowe otrzymały wyróżnienia.

    Wieniec z miejscowości Kików, który zajął I miejsce w konkursie powiatowym będzie reprezentował Powiat Buski na XIII Świętokrzyskich Dożynkach Wojewódzkich, które odbędą się w tym roku w dniu 8 września w Bogorii, w Powiecie Staszowskim.
    Dalej nastąpiła kolejna miła chwila wręczenia nagród. Stanisław Klimczak Wicestarosta Buski wręczył nagrody za udział w etapie powiatowym konkursu „Piękna i Bezpieczna Zagroda – Przyjazna Środowisku”:
I miejsce
zajęła Pani Kornelia Sosnowska zam. w Skotnikach Górnych, gm. Wiślica, II miejsce przypadło Panu Łukaszowi Jarzynie zam. w Strożyskach, gm. Nowy Korczyn, a III miejsce zajęła Pani Monika Obara zam. w Jarosławicach, gm. Tuczępy.

    Zagroda Pani Kornelii Sosnowskiej znajdująca się w Skotnikach Górnych, została zgłoszona do etapu wojewódzkiego, a rozstrzygnięcie konkursu nastąpi podczas Dożynek Wojewódzkich.

    Pogoda tego dnia była bardzo zmienna, od przebłysków słońca, poprzez obfity deszcz, do silnych porywów wiatru. Mimo tego wszyscy z niecierpliwością czekali na część artystyczną, na którą w tym roku składały się: barwne i strojne pokazy mażoretek ze Skalbmierza, występy uczniów ze szkół z terenu Gminy Gnojno z bardzo pięknym pokazem artystycznym, Zespół „Pełczyszczanie”, Koła Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Gnojno. Gwiazda wieczoru  - Cygański Zespół „ROMEN” porwał wszystkich do tańca. Zabawa rozkręciła się na całego, dzięki temu, że Gospodarze dożynek zadbali  o fantastyczne nagłośnienie i obszerną podłogę do tańca.

Po występie gwiazdy Zespół „ACORD” zadbał o wokalno-muzyczną oprawę zabawy tanecznej, która trwała do 200 następnego dnia.

Galeria fotografii - Piotr Woźniak

fot. Lidia Tomaszewska

Poprawiony: środa, 02 października 2013