Strona główna Aktualności XIV finał konkursu wiedzy „Moje Ponidzie”
XIV finał konkursu wiedzy „Moje Ponidzie” Drukuj
czwartek, 29 czerwca 2017

zajawkaW dniu 29 maja 2017 r. w gościnnych murach Zespołu Placówek Oświatowych Nr 1 w Busku-Zdroju odbył się XIV finał konkursu „Moje Ponidzie” zorganizowany przez Powiatowy Ośrodek Doradztwa i Doskonalenia Nauczycieli w Busku-Zdroju, w którym uczestniczyło 9 drużyn uczniowskich.

Uczniowie pracowali w dwuosobowych zespołach. Nad ciężką pracą drużyn uczniowskich czuwała i oceniała Komisja Konkursowa w składzie:

Przewodnicząca: Ewa Charczuk - nauczycielka języka angielskiego w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Busku-Zdroju oraz doradca metodyczny w Powiatowym Ośrodku Doradztwa i Doskonalenia Nauczycieli w Busku-Zdroju,

Członkowie: Jadwiga Lewicka - nauczycielka języka polskiego w Zespole Placówek Oświatowych Nr 1 w Busku-Zdroju oraz Dariusz Wiech - przedstawiciel Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych.

W konkursie brali udział uczniowie szkół podstawowych Powiatu Buskiego i Kazimierskiego, a cele konkursu były następujące:

• popularyzacja wiedzy o Ponidziu;
  • rozwijanie postaw patriotycznych związanych z tożsamością kultury regionalnej;
  • kształtowanie postaw proekologicznych;
  • rozwijanie umiejętności zespołowej współpracy.

W trakcie konkursu uczniowie rozwiązywali zadania zespołowo. Prowadzące konkurs, członkinie zespołu Zlepce, Klaudia Nowak oraz Karolina Pałys w doskonały sposób przekazywały informacje dotyczące wykonywanych zadań. Pierwsza konkurencja dotyczyła naszego regionu, w którym znajdują się parki krajobrazowe. Ze względu na to, że Ponidzie jest obszarem o unikatowej florze i faunie, nie zabrakło pytań związanych z ochroną środowiska i formami ochrony przyrody. Legendy są zawsze żywe, to one przenoszą w dawne czasy, kształtują wyobraźnię, ale przede wszystkim utrwalają w pamięci wierzenia naszych przodków. Aby tradycji stało się zadość kolejna konkurencja sprawdzała znajomość buskich legend i postaci. Do uczestników przybyli  bohaterowie legend znanego regionalisty pana Franciszka Rusaka prezentowane przez aktorów zespołu Zlepce. Bohaterami legend i postaciami w nich występującymi byli: mistrz Barnaba doskonały garncarz, siostry Norbertanki, Marek, Mścigniewa. Jednym z zadań była krzyżówka zawierająca hasła z dziedziny biologii, geografii, historii i ochrony przyrody na Ponidziu.

Busko-Zdrój jest znanym w świecie kurortem, do którego przybywają kuracjusze z całego świata. To tu skutecznie leczy się choroby układu krążenia, nerwice, otyłość, schorzenia układu ruchu, stosując różnorodne zabiegi fizjoterapii oraz kąpiele. Lecznictwo sanatoryjne zostało zawarte w jednym z pytań konkursowych. Na scenie pojawiła się kuracjuszka, która okazała się żywym dowodem na skuteczność leczenia buskimi wodami. W ostatniej konkurencji uczestnicy wykazali się nie tylko wiedzą, ale także kreatywnością i zdolnościami aktorskimi ponieważ wcielali się w  pracowników biura turystycznego. Ich zadaniem było napisanie krótkiej reklamy zachęcającej do przybycia na Ponidzie. Każda drużyna zaprezentowała szanownemu jury i gościom swoje dokonania.

Uczestnicy konkursu wykazali się wiedzą dotyczącą historii regionu, form ochrony przyrody na Ponidziu, tradycji, zwyczajów. Udowodnili, że to co bliskie jest im dobrze znane, że nasz region zasługuje na szczególną uwagę ze względu na urokliwe miejsca historyczne, kulturowe i krajobrazowe.

Wszyscy uczestnicy konkursu za swoje zmagania otrzymali nagrody i dyplomy. Organizatorzy nie zapomnieli o trudzie przygotowań włożonym przez opiekunów, którzy otrzymali upominki książkowe i dyplomy z podziękowaniami.

Laureatami powiatowego etapu konkursu zostali:

• I miejsce - Zespół Placówek Oświatowych Nr 1 w Busku-Zdroju: Borówka Julia, Lasota Marta;
  • II miejsce - Szkoła Podstawowa nr 2 w Busku-Zdroju: Wojnowska Amelia, Kumor Kamil;
  • III  miejsce - Zespół Placówek Oświatowych w Zbludowicach: Borecka Monika, Czyż Weronika;
  • IV miejsce - Zespół Szkół w Nowym Korczynie: Guła Martyna, Kucharska Patrycja;
  • V miejsce - Szkoła Podstawowa w Siesławicach: Paw Karol, Paw Krystian;
  • VI miejsce - Zespół Szkół w Opatowcu: Pietrzyk Paulina, Włosowicz Gabriela;
  • VII miejsce - Szkoła Podstawowa w Dobrowodzie: Szcześniak Klaudia, Skotnicki Kamil;
  • VIII miejsce - Szkoła Podstawowa nr 3 w Busku-Zdroju: Kokoszczyk Patrycja, Olesiński Wojciech;
  • IX miejsce - Szkoła Podstawowa w Gnojnie: Bochniak Weronika, Ogórek Oliwia.

Anna Masłowska

Ewa Charczuk

- doradcy metodyczni w PODiDN w Busku-Zdroju

Koordynatorki konkursu „Moje Ponidzie”