Strona główna Aktualności W trosce o bezpieczeństwo najmłodszych uczniów Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Broninie – udział w akcji edukacyjnej "Ognik"
W trosce o bezpieczeństwo najmłodszych uczniów Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Broninie – udział w akcji edukacyjnej "Ognik" Drukuj
Opublikował: Piotr Cira. Przekazała do publikacji: Ilona Marzec. Autor: Aneta Łukasik Foto: Marcin Wójcik
piątek, 16 czerwca 2017

Zajawka

Dnia 6 czerwca 2017 r. uczniowie Szkoły Podstawowej wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Busku - Zdroju.

W ramach rządowego programu "Bezpieczna+" Komenda Wojewódzka PSP w Kielcach i Komenda Powiatowa PSP w Busku-Zdroju przygotowały projekt "Bezpieczny Dom", którego celem jest edukacja na temat bezpiecznego zachowania się w sytuacjach zagrożenia pożarowego. Uczniowie mieli możliwość udziału w akcji edukacyjnej "Ognik" realizowanej w projekcie "Bezpieczny Dom".

W specjalnych pomieszczeniach zaadaptowanych na typowe mieszkania: pokój dzienny, kuchnia, łazienka uczniowie zobaczyli między innymi z jakimi zagrożeniami możemy się spotkać w domu lub mieszkaniu, jak rozprzestrzenia się dym w warunkach pożaru, jak działają czujki dymu oraz tlenku węgla, a także mogli sprawdzić jak nagrzewają się drzwi, za którymi wybuchł pożar. Zobaczyli również jak wygląda prawidłowa ewakuacja z miejsca objętego dużym zadymieniem. Wszystkie pokazy wykonywane były w warunkach w pełni bezpiecznych dla uczestników. W sali multimedialnej uczniowie oglądali prezentację ukazującą różnorodne zagrożenia pożarowe wynikające często z niewłaściwego zachowania, zdobywali również wiedzę na temat konieczności wyposażenia domu w czujki dymu oraz tlenku węgla i utrwalali wiedzę zdobytą na zajęciach szkolnych.

Uczniowie zwiedzili także stanowisko kierowania, gdzie odbywa się przyjmowanie zgłoszeń o zagrożeniach oraz dysponowanie siłami i środkami jednostek ochrony przeciwpożarowej, a także innych służb do akcji ratowniczych na terenie powiatu. Poznali również wyposażenie wozów ratunkowych, ekwipunek strażaka udającego się na akcję pożarową, a także mieli okazję ubrać się w mundury strażackie i hełmy, co sprawiło im wiele radości.

Wycieczka do KP PSP niewątpliwie zapisała się w pamięci uczniów i na pewno w przyszłości zaowocuje poprawą świadomości, co przełoży się na bezpieczeństwo w przypadku, gdy rzeczywiście przyjdzie zmierzyć się z prawdziwymi zagrożeniami.