Strona główna Aktualności Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Busku - Zdroju nawiązał owocną współpracę z Regionalną Organizacją Turystyczną Województwa Świętokrzyskiego
Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Busku - Zdroju nawiązał owocną współpracę z Regionalną Organizacją Turystyczną Województwa Świętokrzyskiego Drukuj
Opublikował: Piotr Cira. Przekazała do publikacji: Ilona Marzec. Autor: Lucyna Wojnowska, Wojciech Faryś
poniedziałek, 12 czerwca 2017

baner

Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Busku - Zdroju, jako jedyna spośród buskich szkół ponadgimnazjalnych po nawiązaniu współpracy z Regionalną Organizacją Turystyczną Województwa Świętokrzyskiego, oferuje uczniom możliwość nieodpłatnego zdobycia kilku cenionych na rynku pracy uprawnień.

Oferta dotyczy zarówno młodzieży uczęszczającej do klas w zawodzie technik hotelarstwa, jak i innych klas technikalnych. Do najczęściej wybieranych kursów należą: barmański, kelnerski, baristyczny. Ponadto – zgodnie z zapisami projektu – szkoła zostanie doposażona w sprzęt niezbędny do urządzenia nowoczesnej pracowni symulacyjnej dla zawodu technik hotelarstwa.

Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Świętokrzyskiego otrzymała dofinansowanie na realizację największego projektu w ramach konkursu 8.5.1 Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego opiewającego na kwotę ok. 4 793 000 zł. Projekt obejmuje swoim zasięgiem siedem szkół ponadgimnazjalnych z Województwa Świętokrzyskiego zlokalizowanych w miejscowościach: Busko - Zdrój, Jędrzejów, Łopuszno, Włoszczowa, Staszów, Kielce, Odonów. Projekt będzie realizowany od 01.03.2017 r. do 28.02.2019 r. W ramach projektu młodzież ze wszystkich szkół w liczbie 510 osób otrzymuje wsparcie w zakresie:

• rozwoju kompetencji kluczowych: matematyczno-technicznych, językowych, ICT i nowoczesnych technologii oraz przedsiębiorczości, komunikacji i asertywności;
  • kursów zawodowych w zakresie hotelarstwa, gastronomii i turystyki;
  • płatnych staży zawodowych dla 153 uczniów;
  • zajęć z doradztwa zawodowego indywidualnego;
  • Szkolnych Klubów Informacji i Kariery działających w każdej szkole:
  • konkursów z nagrodami dla uczniów uczestniczących w projekcie.

Oprócz uczniów, działaniami projektowymi objętych zostanie 42 nauczycieli, którzy wezmą udział w zajęciach z zakresu:

• wykorzystania ICT w nauczaniu;
  • obsługi gości targowo-kongresowych;
  • obsługi gości turystyki prozdrowotnej.

Ponadto 29 nauczycieli ukończy studia podyplomowe z zakresu zarządzania w hotelarstwie, turystyce i gastronomii. Nauczyciele oprócz dokształcania w zakresie inteligentnych specjalizacji Województwa Świętokrzyskiego podejmą współpracę pomiędzy sobą w zakresie dydaktyki i metodyki nauczania przedmiotów zawodowych, w ramach sieci współpracy prowadzonej przez wykwalifikowanego koordynatora.

Projekt obejmuje także wyposażenie za kwotę około 900 000 zł w następujące pracownie przedmiotowe:

• pracownia przygotowania śniadań – 2 szkoły;
  • pracownia obsługi hotelowej – pokój hotelowy – 2 szkoły;
  • pracownia gastronomiczna – 1 szkoła;
  • pracownia obsługi turystyki targowo-kongresowej – 1 szkoła;
  • pracownia obsługi gościa w recepcji – 3 szkoły;
  • pracownia obsługi informatycznej/sala komputerowa – 5 szkół.
Poprawiony: poniedziałek, 12 czerwca 2017