Strona główna Aktualności Nowe technologie podczas dnia otwartego „Kształcenie ku przyszłości” w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym dla Niepełnosprawnych Ruchowo w Busku – Zdroju
Nowe technologie podczas dnia otwartego „Kształcenie ku przyszłości” w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym dla Niepełnosprawnych Ruchowo w Busku – Zdroju Drukuj
wtorek, 06 czerwca 2017

ZajawkaOśrodek Szkolno – Wychowawczy dla Niepełnosprawnych Ruchowo w Busku – Zdroju dnia 30 maja 2017 r. gościł uczniów szkół gimnazjalnych  Powiatu Buskiego, w ramach dnia otwartego, który  przebiegał pod hasłem: „Kształcenie ku przyszłości”.

Poza uczniami, do których skierowana była oferta dnia otwartego, Ośrodek gościł również Pana Jerzego Kolarza Starostę Buskiego, Pana Piotra Łojka wizytatora Kuratorium Oświaty w Kielcach, Pana Jerzego Radziwolskiego przedstawiciela Burmistrza Miasta i Gminy Busko – Zdrój. Ponadto w spotkaniu uczestniczyli lokalni przedsiębiorcy działający na terenie Powiatu Buskiego.

Podczas spotkania zaproszeni goście i gimnazjaliści mieli okazję uczestniczyć w prezentacji nowoczesnej technologii, jaką jest skanowanie przedmiotów trójwymiarowych.

Patroni imprezy: firma Oberon oraz firma DMG Mori – zaprezentowali skaner 3D, cyfrowe obrabiarki CNC i frezarki. Skaner 3D wzbudził szczególne zainteresowanie wśród uczniów, a pokaz skanowania przedmiotów „w locie” został przyjęty z entuzjazmem.

Uczniowie gimnazjum zapoznali się z pracowniami praktycznej nauki zawodu. Próbowali samodzielnie zespawać ze sobą dwa elementy, wykonać drobne prace mechaniczne i elektryczne. W pracowni krawieckiej mogli zapoznać się z procesami szycia na maszynie.

Uczniowie Ośrodka przeprowadzili warsztaty z robotyki i programowania robotów z wykorzystaniem zestawów robotów mBot firmy Makeblock Co., Ltd. W trakcie zajęć gimnazjaliści  zapoznali się z płytką Arduino UNO, przy pomocy której można samodzielnie wykonać automatyczny sterownik np. do rolet, oświetlenia i ogrzewania w akwarium. Niewątpliwą atrakcję spotkania stanowił pokaz pod tajemniczą nazwą: „Wybuchowa nauka”. Były to fascynujące eksperymenty i doświadczenia z wykorzystaniem ciekłego azotu i innych materiałów. Podczas zajęć odbył się również pokaz kuchni molekularnej – degustacja nitro lodów, bitej śmietany oraz bezy.

Wyposażenie techniczne i warunki lokalowe Ośrodka Szkolno – Wychowawczego dla Niepełnosprawnych Ruchowo  w Busku – Zdroju pozwalają na kształcenie w wielu kierunkach: technik informatyk, technikum mechanik, technik elektronik, technik elektryk. W ofercie edukacyjnej Ośrodka znajduje się:

• Branżowa Szkoła I stopnia kształcąca w zawodach: mechanik – monter maszyn i urządzeń, elektromechanik, ślusarz, krawiec,
  • Technikum kształcące w zawodach: technik informatyk, mechanik, elektryk,
  • Liceum Ogólnokształcące.
  • Szkoła Policealna (dzienna, bezpłatna) kształcąca w kierunkach: technik administracji,  technik informatyk, technik bezpieczeństwa higieny pracy.

W Ośrodku prowadzone są również  innowacje pedagogiczne, a od 1 stycznia 2018 r. będzie realizowany projekt pn.: „Inwestycja w Przyszłość”, współfinansowany ze środków Unii Europejskiej.

Autor tekstu: Tomasz Lalewicz, Marta Kolanowska, Agata Wolska

Foto: Michał Ból, Krystian Wesołowski