herb
herb
herb
herb
herb
herb
herb
herb
Strona główna Aktualności Styczeń pod hasłem TOLERANCJA „Jesteśmy różni? Jesteśmy równi!”
Styczeń pod hasłem TOLERANCJA „Jesteśmy różni? Jesteśmy równi!” Drukuj
Opublikował: Mateusz Olszewski. Przekazała do Publikacji: Ilona Marzec. Autor: P. Molisak, J. Paw, E. Ziółkowska. Zdjęcia: E. Ziółkowska, K. Zwolski.   
piątek, 17 lutego 2017
 

ZajawkaW ramach realizacji programu psychoedukacyjnego „Wędrówka po świecie wartości” styczeń przebiegał w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Broninie pod hasłem TOLERANCJA.

W dniach od 16 do 20 stycznia br. uczniowie klasy I Zasadniczej Szkoły Zawodowej i wychowankowie grupy V przeprowadzili szereg inicjatyw pod hasłem „Jesteśmy różni? Jesteśmy równi!”. Akcja, w którą została włączona cała społeczność szkolna miała przede wszystkim na celu:

  • zrozumienie pojęcia TOLERANCJA i umiejętność zdefiniowania go,
  • uświadomienie sobie znaczenia tolerancji w naszym życiu oraz konsekwencji jej braku,
  • uwrażliwienie na odmienność postaw innych ludzi,
  • unikanie zachowań nietolerancyjnych,
  • rozbudzanie twórczego myślenia,
  • efektywną współpracę w grupach,
  • ćwiczenie umiejętności prowadzenia kulturalnej dyskusji,
  • ćwiczenie umiejętności posługiwania się źródłami informacji.

 

Uczniowie rozpoczęli projekt od wykonania gazetki ściennej, umieszczonej
w miejscu widocznym dla wszystkich wychowanków. Treść gazetki miała na celu wprowadzenie młodzieży w tak ważny temat, jakim jest TOLERANCJA. Na dobry początek tygodnia  każdy uczeń i pracownik Szkoły otrzymał znaczek z uśmiechniętą buźką.

We wtorek w Szkole zrobiło się gorąco od czerwonego koloru. Uczniowie 
i nauczyciele z czerwonymi elementami ubioru świętowali dzień serdeczności. Po południu, z inicjatywy grupy V, wychowankowie wypiekali przepyszne maślane ciasteczka, które udekorowali uśmiechami symbolizującymi radość i szczęś-cie. Wypiekami poczęstowali całą społeczność Ośrodka.

W środę każdy uczeń mógł na kolorowym papierze odrysować swoją dłoń, a w niej napisać swoje imię. Po wycięciu i złączeniu wszystkich dłoni powstał na korytarzu piękny łańcuch życzliwości. Zabawa była super. To nie wszystko! Po południu grupa V zaprosiła wszystkich wychowanków na projekcję filmu pt. „Paddington”. Niektórzy z uczniów utożsamiali się z misiem, głównym bohaterem i z zaciekawieniem oglądali film do ostatniej sekundy.

W czwartek każdy uczeń mógł napisać na papierowym listku zwrot grzecznościowy, coś miłego dla koleżanki, kolegi. Listki z tak istotnymi dla wszystkich informacjami zostały zawieszone na gałązkach. W ten sposób powstało „Drzewko Uprzejmości”, które można podziwiać na korytarzu Szkoły. Po południu pani pedagog i pani psycholog przeprowadziły z młodzieżą pogadankę na temat tolerancji
i podsumowały wiadomości uczniów w tym temacie. Następnie wychowankowie grupy V odegrali bajkę. Zadaniem oglądających było wyciągnięcie z niej morału, czyli jak nie powinno się zachowywać. Na zakończenie pozostała najfajniejsza zabawa - wykonanie dowolną techniką plakatów pod hasłem: „Jesteśmy różni? Jesteśmy równi!”. W ruch poszło wszystko, co było pod ręką: kredki, mazaki, farby, no
i oczywiście ręce i palce. Wszystkie plakaty były na medal i dlatego zdobią obecnie świetlicę Szkoły.

Na zakończenie Tygodnia Tolerancji uczniowie klasy I ZSZ rozdawali swoim koleżankom i kolegom upieczone przez siebie ciasteczka.

Koordynatorkami projektu była p. Joanna Paw i p. Edyta Ziółkowska.

Autor: P. Molisak, J. Paw, E. Ziółkowska

Zdjęcia: E. Ziółkowska, K. Zwolski